Historia: Nie tylko młyn był w tej okolicy

Z okolicami tak zwanej „Pomówy”, czyli odcinka Gołdapy przebiegającego przy dawnym Państwowym Ośrodku Maszynowym, wiąże się kilka ciekawostek. Pierwsza, że przed wojną był tam młyn; druga, że w tej okolicy pochowano Bośniaków służących W XVIII wieku w gołdapskim garnizonie. O Bośniakach dostaliśmy niedawno dodatkową informację od Michaela Struve z Niemiec.

 

Natomiast informację na temat młyna doprecyzował nam w 2012 roku dr Wolfganga Rothe, m.in. autor kilku obszernych monografii o przedwojennych miejscowościach powiatu gołdapskiego oraz przedwojenny mieszkaniec tej ziemi. Udostępnił kilka fotografii, które niestety, zdjęcia nie są najlepszej jakości.

Stary młyn Gołdap znajdujący się przed wojną przy obecnej ulicy Stadionowej był własnością Rudolfa Zarniko (zm.1902), pradziadka Wolfganga Rothe. Obiekt płonął dwukrotnie – w 1892 i 1896, gdy prowadzącym młyn był dziadek Wolfganga Rothe-Otto Rothe.

– Swoją drogą młyn działał w tej okolicy był już przed powstaniem Gołdapi, a później ta okolica zwana była Muehle Gołdap – pisze Wolfgang Rothe.

Tenże Otto Rothe zakupił w 1906 r. majątek Tołminkiejmy od braci swojej żony, córki Rudolfa Zarniko.

Rudolf Zarniko, właściciel starego młyna Gołdap wraz ze swą zmarłą w młodości żoną Marie (z domu Kaeswurm, rodzina przybyła do Prus w1732 z wysokich Alp Salzburskich wraz z protestantami wypędzonymi z diecezji salzburskiej) spoczywają na małym cmentarzyku przy ulicy Stadionowej.

– Od lat, 1 listopada  zapalamy  znicze na prawdopodobnym ich grobie – dodaje Rothe

 

Jeszcze raz o młynie wodnym

 

 

***

Wspomniany Michael Struve z Niemiec informuje o książce Ali Osmana, w której jest wzmianka o Bośniakach pochowanych w okolicy miejsca opisywanego przez dr. Rothe. Jak wiadomo w XVIII wieku w gołdapskim garnizonie przybywało około osiemdziesięciu strzelców bośniackich, o czym pisze między innymi Max Töppen w „Historii Mazur” oraz na naszym portalu Jan Modzalewski.

Michael Struve dołączył skan ze wzmianką o Bośniakach i miejscu ich pochówku.

 

Jan Modzalewski obszernie o Bośniakach

 

 

 

 

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Historia: Nie tylko młyn był w tej okolicy

 1. J.M.

  „Michael Struve dołączył skan ze wzmianką o Bośniakach i miejscu ich pochówku. Skan bośniacy 4 (obraz 5 z5)”.

  O miejscu pochówku pisałem na stronie: http://goldap.org.pl/2016/03/jan-modzalewski-obszernie-o-bosniakach/ i dołączyłem skan, który znajduje się pomiędzy zdaniami: ” W wyniku kłótni z generałem v. Ruesch w 1754 roku wziął urlop i wrócił do Turcji.
  tu znajduje się obraz : bosniacy_4 (obraz 5z 20)
  Osman udał się do Królewca, kupił bursztyn i wrócił do swojego domu w Turcji. Pozostawił synów w Prusach, ponieważ dzieci urodzone w Prusach były pruskimi poddanymi. „

 2. tpa

  Gdzie jest ten cmentarzyk przy stadionowej?