Lekcja przybliżyła społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I

Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich dla uczczenia 1050. rocznicy chrztu Polski w dniach 10 – 18 listopada zorganizowała zajęcia związane z tematyką tego ważnego dla historii Polski wydarzenia. Uczniowie klasy III a i III b szkoły podstawowej z Bań Mazurskich na spotkaniu powrócili do wydarzeń z 966 roku. Lekcja biblioteczna rozpoczęła się prezentacją multimedialną, która przybliżyła społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I.

W drugiej części spotkania zostały przeprowadzone zajęcia plastyczne mające na celu utrwalenie wiadomości i zainteresowanie dzieci danym wydarzeniem historycznym. Wychowankowie pani Urszuli Świerzbin z klasy III a wykonali prace pt. „Chrzest polski z punktu widzenia dzieci”, a klasa III b – podopieczni pani Jolanty Stabińskiej – wykonali piękne korony dla Mieszka I i Dobrawy.

Chrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków, który zapoczątkował proces chrystianizacji. Niekiedy uważa się go również za symboliczne wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Datuje się go zazwyczaj na rok 966, gdyż źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, jak też podają różne daty tego wydarzenia.


Aktualności

Powiązane artykuły