Pytanie o „tajemniczy obiekt”…

Przeglądając strony internetowe znalazłem informację o „tajemniczym” obiekcie. Obiekt ten znajduje się na terenie dawnych Prus Wschodnich. Jest to ośmioboczny obiekt usytuowany koło miejscowości Mieruniszki przy nasypie dawnej linii kolejki wąskotorowej (Olecko – Garbas)) pomiędzy dawnymi stacjami/przystankami Mieruniszki Centrum (Bf. Mitte) a Mieruniszki Północ (Hp. Merunen Nord). Niżej przedstawiam mapki, na których możemy zobaczyć usytuowanie obiektu oraz jego wygląd (z satelity).

 

obiekt_1

obiekt_3

Wycinek mapy Google, na której możemy zobaczyć ośmioboczny obiekt i mapy 18101_Merunen_1942, na której nie jest zaznaczony „tajemniczy” obiekt

Na stronie: http://sudawcy.blogspot.com/2016/03/o-dokumentowaniu-materii-ktora.html znajdziemy więcej szczegółów dotyczących tego obiektu, min. następujący opis:
„Ośmioboczna budowla, która teraz ledwie wystaje z ziemi. Wydaje się, że kiedyś można było chodzić po tym obiekcie takim zadaszonym korytarzem. Przez środek (także dookoła) biegnie kanał o szerokości niecałego metra i na metr głęboki… jakby odpływ, o czym świadczą połączenia z betonowymi studniami na zewnątrz obiektu… „.

Czy ktoś z Państwa może udzielić informacji dotyczących tego „tajemniczego” obiektu, co to był za obiekt, do jakiego celu służył lub mógł służyć oraz datę jego powstania i dlaczego miał taki kształt?

Jan Modzalewski

Powiązane artykuły

8 komentarzy do “Pytanie o „tajemniczy obiekt”…

 1. Rys

  Stawiam na punkt amunicyjny. Mam też do poczytania ciekawostke.http://rybinski.salon24.pl/729911,drukarze-przyszlosci,2

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. e-filip@o2.pl

  Punkt amunicyjny byłby za torami. Ja stawiam na betonowe fundamenty młynu wiatrowego, (stał do I wojny). Na granicy, ale po polskiej stronie był obóz „Służby Pracy” i chłopaki do czerwca 1944 dla wojska budowali różne obiekty. Wszystkie te betonowe dolewki przy domach (stanowiska dla karabinów maszynowych). Mogli więc i tam zrobić jakiś mały szańczyk. Na zdjęciach widziałem jak odlewali stanowiska niszczenia czołgów, takie mini garnki kocha.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. e-filip@o2.pl

  Sprawdziłem na mapie z XIX w Mieruniszkach na Wielkim Końcu są dwa wiatraki, na początku XX wieku jest tylko jeden. W tym miejscu w XIX wieku był młyn wiatrowy ale na mapie z 1913r już go niema. W czasie II wojny światowej Mieruniszki były w rękach Niemieckich i front stał tam 3 miesiące. Z tego co widziałem na mapie google był tam najprawdopodobniej jeden z ważniejszych punktów obrony. Tego jednak na 100% nie jestem pewny mogę zapytać kolegów którzy zbierają łuski.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Antoni Bobowicz

  Tam pierwotnie było chyba więzienie . Tak zwany kamieniak . Pamiętam jeszcze mury i zadaszenie . Prawdo podobnie w okresie późniejszym przerobione na tuczarnię świń . Po upadku PGR obiekt ulegał pernamentnemu niszczeniu jak też i był przedmiotem grabieży .

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. e-fili

   To miejsce jest w Mieruniszkach więzienie było w Garbasie za Markotem.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 5. e-filip@o2.pl

  Panie Antoni, więzienie a potem tak zwany kamieniak lub okrąglak był w PGR Garbas. Dokładnie za Garbasem w kierunku Bitkowa. To inne miejsce.
  Pozdrawiam

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. Lucek

  Musiało to być coś związane z punktem obrony w 1944 roku. Proszę zauważyć, że w samych Mieruniszkach też jest ciekawostka. U wylotu ze wsi w stronę Filipowa są fundamenty domu z betonowymi strzelnicami. Wieś i okolice były więc miejscem strategicznym.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. MS

  Witam. Zdjęcia z blogu http://sudawcy.blogspot.com/2016/03/o-dokumentowaniu-materii-ktora.htm są zrobione w innym miejscu niż te ukazane na zdjęciach satelitarnych i mapie. A dokładnie w miejscu o którym wspominał e-filip@o2.pl. W miejscu zdjęcia satelity nic nie ma. Tak więc nastąpiła mała pomyłka.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...