Królewska gra w SP 3

Od 3 lat wielką atrakcją zajęć świetlicowych jest ,,Królewska gra”. Wydawać się może, że granie w szachy jest nudne. Jednak to nieprawda, ponieważ okazało się, że dzieci ją lubią. A zaczęliśmy od zabawy figurkami. ,,Szachowe wojska” stały naprzeciwko siebie. Dzieci zbijały kolejne figurki, co sprawiało im niesamowitą frajdę. Każda kolejna gra wymagała od graczy logicznego myślenia.

 

Dzieci zaczynały planować strategię, która pozwoliła im osiągnąć zamierzony cel. Bardzo dobrze przy tym się bawiły. I o to w ten sposób utworzyło się koło szachowe. Dzieci z klasy 2d  już drugi rok uczą się tej szlachetnej gry, a zaczęły w wieku 6 lat. Przez ten cały okres opanowały wiedzę na temat poszczególnych figur szachowych, ich poruszania się po szachownicy, nauczyły się zasad tej gry i przestrzegania jej reguł.

Taki rodzaj intelektualnej aktywności pozytywnie wpłynął nie tylko na ich rozwój umysłowy, ale także osobowościowy. Poprzez granie w szachy dzieci uczą się uczciwego współzawodnictwa, zdyscyplinowania i systematyczności. Ćwiczą swoją pamięć, wyobraźnię przestrzenną oraz rozwijają zdolność koncentracji. Takie korzyści z gry w szachy zauważyła wychowawczyni tej klasy pani Ewa Beata Jusińska oraz rodzice dzieci.

 

Gra w szachy stała się więc doskonałym sposobem na mądre i twórcze wykorzystanie wolnego czasu na zajęciach świetlicowych oraz na przerwach między lekcjami.

 

Marzanna Zadroga


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Królewska gra w SP 3

 1. Krysia

  W obecnej podstawie programowej Zalewska wprowadziła gre w szachy uważam, źe to bardzo dobre posunecie lepszej zmiany.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. opornik

  Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi; stwarza nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy i fantazji; kształci wyobraźnię przestrzenną, pamięć i uwagę, a przede wszystkim inicjuje sytuacje wymagające abstrakcyjnego, logicznego myślenia. 
  Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Kształcą te cechy charakteru, które są nieodzowne do zwycięstwa, nie tylko we wszelkich zawodach sportowych ale i w życiu. Wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, wytrwałość, przezorność i odwagę, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje. Uczą myśleć obiektywnie i nie lekceważyć przeciwnika. 

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...