Z naszego archiwum

Budowla, której już dziś nie ma. Wybudowany w 1900 roku, 20 metrowy, betonowy most na rzece Gołdap. Dawniej miejsce określane było jako Elisental – czyli dosłownie jar, wąwóz rzeki Elise. To ten sam wąwóz ciągnący się od ogródków działkowych poprzez nasyp przy ulic Suwalskiej aż do Gołdapy. Dziś powiedzielibyśmy most na ulicy Kolejowej.

goldap-bei-elisental_1
Zdjęcie wykonane w kierunku dzisiejszego zalewu.
 

goldap-bei-elisental_1902
Na zdjęciu, po prawej stronie widać stosy drewna. W miejscu tym znajdował się tartak Karla Millera.

Powiązane artykuły

4 komentarzy do “Z naszego archiwum

 1. asdic

  Zdjęcie drugie/ z tartakiem/ wykonane w kierunku miasta /południowym/. Wydaje mi się , że dach widocznej stodoły to obiekt na łąkach przy „Szpitalówa” , stała długo po wojnie. Pozdrawiam Redakcję i dzięki za takie zdjęcia.

  1. Wojtek

   Spośród pięciu mostów przez Gołdapę (Mazurska, Lipowa, Kolejowa, Stadionowa i tzw. Russenbruecke, na koniec II wojny światowej nie ocalał żaden z nich (oczywiście nie liczę kładek). Cztery pierwsze zostały odbudowane. Czy redakcja dysponuje zdjęciami z ich odbudowy (niektóre widziałem na Waszej stronie) ?

  2. asdic

   Należy dodać jeszcze dwa mosty kolejowe/ zniszczone / jeden przy ul. Ustronie , a drugi powyżej mostu na ul. Stadionowej , w górę rzeki – w kierunku do jezior/w pobliżu strzelnicy wojskowej/.

 2. Anonim

  Czy ktoś mógłby na mapie zaznaczyć gdzie się znajdował ten most?