Jarosław Słoma o MRG: ŻĄDAMY PRZYWRÓCENIA MAŁEGO RUCHU GRANICZNEGO

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie w czwartek 8 września odbyło się, na zaproszenie wojewody warmińsko mazurskiego Artura Chojeckiego, spotkanie informacyjne poświęcone problemom Małego Ruchu Granicznego. Przybyli samorządowcy z terenu objętego MRG. Obecni byli też przedstawiciele Straży Granicznej, Policji i Służby Celnej.

Podczas spotkania w imieniu prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza przedstawiłem kategoryczne oczekiwanie przywrócenia małego ruchu granicznego. Wśród samorządowców zgłaszających ten postulat był też burmistrz Gołdapi Tomasz Luto.

Chcemy dobrego sąsiedztwa z Rosjanami z obwodu kaliningradzkiego FR, Rosjanie są mile oczekiwanymi gośćmi, klientami i kontrahentami istotnie zasilającymi gospodarkę Warmii i Mazur od Gołdapi, przez Olsztyn po Braniewo i Elbląg.

Od dwudziestu pięciu lat spotykaliśmy się z twierdzeniem, że w interesie polskiej racji stanu jest jak najsilniejsza polska obecność w obwodzie kaliningradzkim FR i jak najliczniejsze wizyty Rosjan w Polsce, aby mieli możliwość poznania rzeczywistości innej niż rosyjska. Czy w tej sprawie polska racja stanu została przeorientowana?

„Czasowe wstrzymanie działania umowy o ruchu przygranicznym„ wprowadzone przez rząd PiS utrudnia współpracę oraz kontakty i uderza przede wszystkim w zwykłych obywateli Polski i Rosji.
Przedstawione argumenty uzasadniające ten krok brzmią , w mojej ocenie, nieprzekonująco.
Odnotowano jedynie nieliczne przypadki naruszenia zasad MRG przez Rosjan – przedłużenie pobytu albo przekroczenie dozwolonego obszaru.

Powoływanie się niedawno ministra M. Błaszczaka na agresję rosyjską na Ukrainie czy incydent związany w pomnikiem Czerniachowskiego w Pieniężnie jako powodach ”zawieszenia MRG” brzmiały kuriozalnie, wręcz kompromitująco.

Nic takiego w kwestiach bezpieczeństwa nie zaszło, co by uzasadniało ten krok. Powoływanie się na „tajną wiedzę” naraża jedynie na śmieszność.

W mojej ocenie jest to decyzja natury politycznej i ideologicznej. Stoją za nią poglądy, które prezentowali działacze PiS, gdy byli przeciwni wprowadzeniu małego ruchu granicznego w 2012 r.
Nie odpuścimy rządowi PiS kwestii Małego Ruchu Granicznego.

Będziemy pamiętać i przypominać Wyborcom na Warmii i Mazurach o tym, kto pozbawił region, jego gospodarkę i mieszkańców korzyści z MRG.

Jarosław Słoma

www.facebook.com/sloma.jaroslaw


Aktualności

Powiązane artykuły

6 komentarzy do “Jarosław Słoma o MRG: ŻĄDAMY PRZYWRÓCENIA MAŁEGO RUCHU GRANICZNEGO

 1. PIOTER

  ŻĄDAMY PRZYWRÓCENIA MAŁEGO RUCHU GRANICZNEGO? to znaczy kto ? bo ja sobie nie życzę panie SŁOMA żebyś pan wyPOwiadał się za cały powiat

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Janusz Kot

   A to koncert życzeń?:-):-):-)

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. Piotruś

  Dziękuję , Panie Jarosławie. Trzeba coś robić. A głupcami w osobach jakiegoś „Piotera” niech się Pan nie przejmuje.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. PIOTER

   GŁUPI TO SAM JESTEŚ piotruś bo bije nią na odległość tak jak janusza kota który nic niema mądrego do powiedzenia oprócz cytatów z przygłupich seriali, Pioter pozrawia

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 3. asdic

  I to jest właściwe podejście do sprawy. Tak trzymać.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. hary

  Jestem za pozostawieniem takiego stanu rzeczy jaki jest…wystarczy spojrzeć jaki jest spokój na przejściu granicznym… MRG to tak naprawdę ułatwianie przemytu.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...