Goście ze Stade w Gimnazjum nr 1

W dniach 19 – 21 września z wizytą w gimnazjum gościło troje nauczycieli z BBS II w Stade. Celem wizyty było przygotowanie nowej wymiany uczniów z obu miast, planowanej na najbliższe lata szkolne. Panowie Jörg Rode i Olivier Grade oraz pani Claudia Jȁnichen przez trzy dni poznawali naszą szkołę, pracujących tu nauczycieli, spotkali się także z uczniami, do których adresowana jest propozycja wymiany młodzieży.
We wtorek goście zostali przyjęci przez burmistrza Gołdapi Tomasza Luto. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze, pan burmistrz zapewniał o żywym zainteresowaniu władz miasta kontynuowaniem współpracy polskich i niemieckich szkół oraz wymiany naszych uczniów. Następnie niemieccy goście odwiedzili Starostwo Powiatowe, przyjęła ich wicestarosta Grażyna Senda.


Po południu goście ze Stade zwiedzili Gołdap i okolicę: wspięli się na mosty w Stańczykach, obejrzeli panoramę miasta z wieży ciśnień, pooddychali zdrowym powietrzem w tężniach, spróbowali – choć bez smaku – mineralnych wód. Poznali historię Puszczy Rominckiej i gołdapskiego sanatorium.
W środę przed południem goście odwiedzili firmę Iryd i zapoznali się z jej produkcją oraz organizacją praktyk uczniów szkoły zawodowej.
Przygotowania do wymiany młodzieży prowadzone są wspólnie przez Gimnazjum i Zespół Szkół Zawodowych. Głównym motywem wymiany jest kształcenie zawodowe młodzieży. Dyrekcja i nauczyciele obu gołdapskich szkół z dużym zaangażowaniem podjęli się nowych zadań.


Aktualności

Powiązane artykuły