Projekt „Zdrowa biblioteka” w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej

W związku z przeprowadzką biblioteki do nowego lokalu, nie miałyśmy czasu na informowanie czytelników o działaniach biblioteki w ostatnich tygodniach. Ograniczymy się więc do najważniejszego wydarzenia, natomiast do informacji o pozostałych inicjatywach, odsyłamy na nasz profil na Facebooku. Zapraszamy.

Już po raz drugi otrzymałyśmy od burmistrza Miasta i Gminy fundusze na realizację projektu profilaktycznego. Tym razem nazwałyśmy nasz program „Zdrowa biblioteka”. Terminy zdrowia i profilaktyki potraktowałyśmy w nim bardzo szeroko. Zaczęłyśmy więc od literatury tematycznej, zakupionej z przyznanych nam funduszy. Kupiłyśmy 30 książek, do których czytania serdecznie zapraszamy. Przedsmak lektury poznali już uczniowie gimnazjum, którzy przed wakacjami uczestniczyli w cyklu „Literackich spotkań z problemem”. Ich konfrontacja, z trudnymi bądź co bądź tekstami, przyniosła wiele wartościowych spostrzeżeń. Teraz już, kiedy „nową” bibliotekę udało się ogarnąć, będziemy sukcesywnie przybliżać czytelnikom zakupione nowości.

Kolejny punkt projektu obejmował szeroko pojętą promocję zdrowia wśród lokalnej młodzieży. Zaproponowałyśmy uczniom dwa konkursy, plastyczny i literacki. Konkurs plastyczny pt. „Klucz do zdrowia”, adresowany do gimnazjalistów, cieszył się dużym zainteresowaniem. Komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia aż dwudziestu jego uczestnikom. Konkurs dla Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi, na najpiękniejsze życzenia związane ze zdrowiem, zatytułowany „Zdrowia życzę…” liczył mniej uczestników, przyznano więc pięć nagród i wyróżnień.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci nagrody książkowe. Uczniowie ZSZ wystąpili ponadto z własną propozycją popularyzowania wiedzy o zdrowiu na naszym koncie na FB. W szkole tej funkcjonuje „Kącik wiedzy medycznej”, w którym uczniowie i nauczyciele popisują się swoimi wiadomościami w tym zakresie. Pierwsze prace już opublikowałyśmy. Wkrótce następne.

Projekt „Zdrowa biblioteka” współtworzą z nami koordynatorki z Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich, Agnieszka Tomaszewska-Skoczeń i Aneta Wojnar-Konopka oraz Ewelina Sawościan z Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi. Wzięło w nim udział około stu sześćdziesięciu osób. W trakcie przeprowadzki nie miałyśmy niestety czasu oraz warunków, by uroczyście wręczyć dyplomy i nagrody, dlatego nasze niezastąpione koordynatorki, we współpracy z wychowawcami, zajęły się tym zadaniem. We wrześniu planujemy małe spotkanie podsumowujące projekt – już w nowym lokalu biblioteki.

biblioteka (1) biblioteka (3) biblioteka (4) biblioteka (5) biblioteka (6) biblioteka (7)

Nagrodzeni w konkursie plastycznym „Klucz do zdrowia”:
– Katarzyna Fiodorowicz i Kinga Mentel – 1. miejsce;
– Julia Karwel i Alicja Wysocka – 2. miejsce;
– Martyna Hołdyńska i Aleksandra Niedźwiecka – 3. miejsce;
– Maria Kołosza, Maja Grudzińska, Emily Stepanik, Zuzanna Śniczewska, Patrycja Jurewicz, Zuzanna Kuziak, Zuzanna Rawinis, Piotr Raczyła, Magdalena Lejmel, Julia Pietrzak, Kacper Skrodzki, Katarzyna Krużko, Natalia Tylenda i Joanna Gawza – wyróżnienia

Prace oceniła komisja w składzie: Anna Andrzejewska, Cecylia Buczyńska-Buza
i Jadwiga Święcka.

Nagrodzeni w konkursie literackim „Zdrowia życzę…”:
– Marcelina Twarogowska – 1. miejsce;
– Patrycja Bończak – 2. miejsce;
– Karolina Kołodziej – 3. miejsce;
– Monika Aneszko i Marta Kuprajtys – wyróżnienia.

Prace oceniła komisja w składzie: Zofia Burel, Teresa Sowulewska i Agnieszka Stańczak.

Agnieszka Stańczak i Jadwiga Święcka


Aktualności

Powiązane artykuły