Parlamentarzyści próbowali obalić argumenty inicjatorów zawieszenia MRG

Środowe spotkanie z parlamentarzystami PO w sprawie małego ruchu granicznego może nie przyśpieszyło starań o jego przywrócenie, ale nasunęło kilka konkluzji. Może clou problemu wyraził jeden z dyskutantów, porównując ten fakt do braku zainteresowania przez rządzących losem pegeerów  po 89. roku. Porównanie może nie do końca adekwatne, ale wypowiadający tę myśl sugerował, że i wypadku MRG rządzący również nie interesują się mieszkańcami peryferii Polski.

 

W spotkaniu uczestniczyli – posłanki i poseł  – Urszula Pasławska (PSL), Anna Wasilewska (PO) i Janusz Cichoń (PO). Zebranych przywitał burmistrz Tomasz Luto. Prowadził przewodniczący Andrzej Pianka.

 

Na początku goście poinformowali zebranych, jakie kroki zostały poczęte w kwestii przywrócenia MRG. Wysłane zostało między innymi do pani premier pismo w imieniu mieszkańców regionu. Parlamentarzyści próbowali obalić argumenty inicjatorów zawieszenia MRG związane z bezpieczeństwem. – Światowe Dni Młodzieży były tylko pretekstem – powiedział Janusz Cichoń – Tu zwycięża polityczne zacietrzewienie naszych kolegów z PiS, którzy chcą rewidować politykę wschodnią.

 

Do tego należy dodać pismo z podpisami szefów kilkudziesięciu samorządów z regionu zainicjowane przez Gminę Gołdap i wysłane do szefa MSW.

 

W trakcie spotkania podano dane związane ze stratami wynikającymi z wstrzymania MRG. W 2015 roku Rosjanie wydali ok. 286 mln zł w regionach objętych MRG, teraz te wpływy znacznie się zmniejszyły. Obecni na spotkaniu radni Andrzej Dutkowski i Mariusz Kowalczuk mówili o swoich stratach jako kierujący w Gołdapi firmami transportowymi. Obaj mieli w planach przewozy do obwodu kaliningradzkiego FR.

 

Ktoś zasugerował, że należy wyegzekwować od państwa zwrot kosztów za wyrobienie dokumentów związanych z MRG. Radny Zbigniew Makarewicz podkreślił, że dzięki MRG relacje między Polakami i Rosjanami stały się bardziej przyjazne. Burmistrz Tomasz Luto, który jest zwolennikiem przywrócenia MRG, stwierdził, że tę decyzję można by było zaakceptować, gdyby była ona „w racjonalny sposób zaargumentowana”.

 

Ciekawostką jest to, że dla Rosjanina koszt wyrobienia wizy wjazdowej do Polski wynosi 30 EU. Natomiast Polak za wizę rosyjską płaci na ogół do 1000 złotych. Można zatem wnioskować, że Rosjanie i tak będą korzystali z usług polskich firm i że ilość ich przyjazdów powoli zacznie wzrastać.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

8 komentarzy do “Parlamentarzyści próbowali obalić argumenty inicjatorów zawieszenia MRG

 1. Asystent Burmistrza Gołdapi Piotr Miszkiel

  Zbiórki podpisów podjął się osobiście burmistrz Tomasz Luto w imieniu mieszkańców. Gmina Gołdap to jednostka samorządu terytorialnego reprezentowana przez Burmistrza Gołdapi Tomasza Luto.

  1. Ewa

   Trzeba tu też wspomnieć, że oprócz zbiórki podpisów, także Rada Miejska w Gołdapi zaakcentowała wyraźnie swoje stanowisko w sprawie zawieszenia MRG. Stało się to podczas niedawnej Sesji Nadzwyczajnej, zwołanej tylko w tej sprawie. Stanowisko Rady zostało skierowane do ministra Błaszczaka.

 2. Beata

  Byłam wczoraj na tym zebraniu, niestety zainteresowane problemem były chyba tylko nasze władze samorządowe (burmistrz, radni), ponieważ po za nimi zauważyłam tylko siebie lokalne media i kilka innych osób, które spotykało się „po tamtej stronie”, przykre, pokazujemy, że niestety nam na tym nie zależy, że już się z tym pogodziliśmy. jak łatwo jest się poddać. Pamiętajmy, żeby wymagać od innych, trzeba zacząć od siebie. A tak pokazaliśmy parlamentarzystom że nam nie zależy.

 3. zombi

  Przyjechali z całego województwa legalizować przemyt. Panie Luto ile pan i pana urzędnicy przeprowadzili rozmów z potencjalnymi inwestorami i przedsiębiorcami by lokowali pieniądze w Gołdapi od początku pana kadencji? Jakie ułatwienia stworzono dla prowadzących lub chcących założyć własny biznes? Ile przybyło miejsc pracy w powiecie.Proszę napisać. Bogactwo bierze się z pracy a nie z oszustwa państwa!!! Zamiast tracić czas proszę się zająć tym do czego pana i pozostałych funkcyjnych wybrało społeczeństwo, albo się poddać do dymisji jeżeli pana to przerasta.

 4. Maciej .

  Ile miejsc pracy przybyło w powiecie? Przecież PiS jeszcze trzyma UP pod powiaty. Pytanie do pana starosty 😉

 5. Franek

  Szanowni Panstwo,za brak zainteresowania spolecznoscia popegerowska po Roku 1989 ponosi Platworma Obywatelska ,reprezentowana przez pana Janusza Cichonia b. pegerowca,oraz Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentowane przez pania Urszule Paslawska.
  Obie te partie,i wymienione osoby uczestniczyly w rzadzeniu po Roku 1989.

 6. Franek

  Cytuje: Obecni na spotkaniu radni Andrzej Dutkowski I Mariusz Kowalczuk,mowili o swoich stratach jako kierujacy w Goldapi firmamy transportowymi. Obaj mieli w planach przewozy do obwodu kaliningradzkiego.koniec cytatu.
  Jakie straty panowie ,skoro biznes byl dopiero w planach.

  Cytuje: Radny Zbigniew Makarewicz podkreslil , ze dzieki MRG relacje pomiedzy Polakami I Rosjanami staly sie bardziej przyjazne, koniec cytatu:
  Panie radny, bujac to my ale nie nas. Mozecie mowic I pisac bzdury.Papier wszystko mytrzyma.