Finanse osobiste – kilka porad

Nawet w aspekcie finansów osobistych warto jest znać (i praktykować) kilka terminów używanych przez ekonomistów nawet w skali makro. Pierwszym z niech powinien być po prostu… „ekonomicznie”, tu oznaczający rozsądne i oszczędne gospodarowanie środkami finansowymi.

Warto jeszcze wiedzieć…

Kolejne ważne dla rozsądnego prowadzenia finansów osobistych terminy to:
– planowanie domowego budżetu,
– wolne środki,
– zysk,
– stan konta, wypłacalność, zdolność kredytowa,
– pożyczka,
– szybka pożyczka,
– kredyt,
– oprocentowanie i koszty zaciągnięcia pożyczki lub kredytu,
– spirala zadłużenia.

Żyjemy bowiem bardzo szybko…

… i jesteśmy coraz bardziej wystawiani na pokusy zakupowe. Pojawiają się też nagłe, niezbędne wydatki, związane choćby z zakupem wyprawki dla dziecka, które właśnie ma iść do szkoły. Wtedy nierzadko stajemy przed dylematem, czy wydajemy pieniądze z naszego konta, tworząc zagrożenie dla wcześniej rozplanowanego budżetu domowego, czy bierzemy pożyczkę na ten cel. Wydaje się, że tu (jeśli nie mamy innych długów) bardziej opłaciłoby się zaciągnięcie pożyczki rozłożonej w czasie na niewielkie raty. Chwilówka sprawdza się wtedy, gdy przewidujemy do budżetu dodatkowe środki.

Oprócz pokus zakupowych lub nagłych potrzeb zakupowych jesteśmy zasypywani ofertami szybkich pożyczek, choćby tak zwanych „chwilówek”. Zasady ich przydzielania w aspekcie opłat na szczęście od marca 2016 roku są już prawnie uregulowane, ale zanim, zdecydujemy się na zaciągnięcie podobnej pożyczki rzućmy dokładnie okiem na swój budżet domowy, czy na przykład nie spłacamy czegoś w innej firmie. Łatwo jest bowiem popaść w spiralę zadłużenia, zaś z tego nie wychodzi się szybko, czasem nie wychodzi się wcale.

Jeśli już zdecydowałeś się na kredyt lub pożyczkę…

Tu też jest warto skorzystać z kilku zasad:

– najpierw sprawdź kiedy brałeś ostatnio kredyt lub pożyczkę, bo od tego może zależeć decyzja pożyczkodawcy o przyznaniu środków;
– sprawdź swoją wypłacalność;
– przejrzyj rankingi pozabankowych firm pożyczkowych i banków;
– przejrzyj wielkość opłat wraz z oprocentowaniem;
– czytaj porady finansowe;
– wybierz odpowiedni okres spłaty;
– po zdecydowaniu się na którąkolwiek z firm bardzo dokładnie przeczytaj regulamin, zwłaszcza to co zostało napisane mniejszą czcionką;
– w miarę możliwości wykorzystaj (np. online) kontakt z konsultantem firmy;
– zapoznaj się dobrze z (na ogół prostymi) formularzami, które powinieneś wypełnić.

Natomiast jeśli idzie o rankingi i szybki kontakt z pozabankowymi firmami pożyczkowymi lub bankami, to pomocne w tym okażą się odpowiednie portale internetowe.


Porady

Powiązane artykuły