– Dlaczego uważasz, że szyszka jest odpadem niebezpiecznym? – zapytała pani Alinka. – Bo przecież można nią rozbić komuś głowę – odpowiedział poważnie Bartek. To oczywiście żart, bo uczestnicy „Wakacyjnych spotkań z przyrodą” potrafią już segregować śmieci, wiedzą, co oznacza skrót ZSEE, zbudują oczyszczalnię wody w butelce i wszędzie wytropią „śmieciucha”.
Rozpoznają różne drzewa liściaste i iglaste oraz dokładnie znają zasady korzystania z lasu i obiektów chronionych oraz wiedzą, co zagraża lasom. Te wszystkie wiadomości i umiejętności same „wchodziły do głowy” podczas 5-dniowych spotkań edukacyjnych, które odbywały się w dniach 4-8 lipca Rozpoczynały się w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi, a następnie przenosiły się do sali edukacyjnej Nadleśnictwa Gołdap lub odbywały się w terenie, w lesie Kumiecie, nad jeziorem Gołdap, w oczyszczalni ścieków w Kośmidrach, w Suwalskim Parku Krajobrazowym, Wigierskim Parku Narodowym.
Elementem edukacji przyrodniczej były również konkursy plastyczne, śpiewanki, gry terenowe i sprawnościowe, seans w kinie Kultura. Wszędzie tam z małymi przyrodnikami wędrowali i pracowali jako wolontariusze nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi, opiekun – ratownik medyczny z Kowalek, harcerze starsi z 2 W.D.H. „Aves” z Hufca ZHP Gołdap oraz leśnicy z Nadleśnictwa Gołdap. Dziękujemy za poświęcony czas i opiekę paniom: Emilce Osińskiej, Agnieszce Podbielskiej, Marzannie Chomiczewskiej, Alinie Oleszczuk, Agnieszce Iber, Barbarze Jagłowskiej oraz harcerkom: Beacie Koloszewskiej, Agnieszce Gutowskiej, Annie Tabiś, Julii Czubaszek.
Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Gołdap.
Małgorzata Wojciechowska-Gutowska
Andrzej Gutowski