Rekordowa frekwencja, międzynarodowa obsada

biegi (1)Za nami III Półmaraton Wydminy. Rekordowa frekwencja, międzynarodowa obsada, znakomita atmosfera i dużo sportowych emocji. To wszystko w miejscowości liczącej zaledwie 2500 mieszkańców.
III Półmaraton Wydminy odbył się 9 lipca. W zawodach udział wzięło 400 osób, w tym blisko setka dzieci, dwunastu zawodników na wózkach handbike oraz zawodnicy z Litwy i Rosji.
Rozpoczynające imprezę biegi dziecięce przegoniły czarne chmury i zapoczątkowały dużą dawkę pozytywnych wrażeń. Między młodymi gospodarzami na starcie ustawiali się turyści, uczestnicy koloni i obozów harcerskich stacjonujących w Wydminach.

biegi (2)
Start biegu głównego zaplanowany był na godzinę 13:30. Jako pierwsi na trasę 10 km ruszyli wózkarze. Minutę po nich przez centrum Wydmin przebiegł peleton biegaczy. Bogdan Król z IKS Smok Lotos Orneta zwyciężył w wyścigu wózków. Warto wspomnieć, że czas zwycięscy 17:50 to średnia prędkość 34 km/godz! Na drugim miejscu uplasował się Michał Dziuba z Olsztyna, który o długość koła wyprzedził Piotra Małka z GTM Veloactiv Otwock. Wśród pań triumfowała Katarzyna Zubowicz z Wydmin, która stoczyła bardzo zacięty bój z klubową koleżanką Moniką Pudlis.
Bieg na 10 km wygrał Paweł Pszczółkowski. Czasem 32:54 zrealizował swój przedstartowy cel i wypełnił minimum na Mistrzostwa Polski. Najszybszą kobietą na tym dystansie była urodzona w Wydminach Beata Bielenica, triathlonistka reprezentująca klub Tri Negu Olsztyn.
Malowniczą, bardzo mazurską trasę 21 km wokół Jeziora Wydmińskiego najszybciej pokonał Petras Pranckunas z Wilna, wyprzedzając Mariusa Diokasa również z Wilna i Jerzego Martynę z Giżycka. Podium w kategorii kobiet otworzyła Aleksandra Baranowska-Trzasko z Gdyni. Drugie miejsce zajęła Beata Dębowska z Olsztyna, a trzecie reprezentantka Litwy w biegach ultra, Viktotija Tomasevicjene. Najliczniejszym klubem zostali rozbiegani gospodarze, klub Biegam Bo Lubię Wydminy.
Każdy uczestnik wydmińskiego biegu otrzymał pamiątkowy medal, koszulkę oraz symboliczny bochenek chleba. Najlepszym w poszczególnych kategoriach nagrody wręczali przedstawiciele głównych partnerów biegu; biegająca wicemarszałek Województwa Warmińsko Mazurskiego Sylwia Jaskulska, Starosta Powiatu Giżyckiego Wacław Strażewicz, Wójt Gminy Wydminy Radosław Król oraz Prezes Eko Piekarni Wydminy Franciszek Pawłowski, któremu towarzyszył zastępca prezesa Krajowej Rady Spółdzielczej Stanisław Śledziewski.
Półmaraton Wydminy przyciąga jak magnes. Kameralna atmosfera, serdeczni mieszkańcy i dużo mazurskich akcentów sprawia, że uczestnicy czują się tu bardzo swobodnie.

Oto wyniki gołdapskich biegaczy na 10km:
Dariusz Borucki open 10, 1 w kategorii wiekowej, czas 38:44;
Tomasz Bielski open 15, 4 w kategorii wiekowej, czas 40:56;
Marta Żabicka open 4, 1 w kategorii wiekowej, czas 47:00;
Dariusz Jurewicz open 57, 7 w kategorii wiekowej, czas 53:03;
Wiesław Truchan open 62, 4 w kategorii wiekowej, czas 55:06;
Marlena Famulska open 28, 4 w kategorii wiekowej, czas 59:14.

W półmaratonie wzięła udział Katarzyna Morek, która zajęła open 26, 11 w kategorii wiekowej, czas 2:06:49.

Powiązane artykuły