Ranking samorządów „Rzeczpospolitej” 2016

MS4yQGNpZA==W siedzibie „Rzeczpospolitej” 18 lipca podczas uroczystości ogłoszenia wyników XII edycji RANKINGU SAMORZĄDÓW „Rzeczpospolitej” 2016 wręczono nagrody najlepszym samorządom. W kategorii miast na prawie powiatu zwyciężył Gdańsk. Olsztyn zajął 11 miejsce a Elbląg 48.

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich zwyciężył Kołobrzeg. Z województwa warmińsko-mazurskiego 61. miejsce zajęło Olecko, 73. Dobre Miasto a 75. Lubawa.

W kategorii gmin wiejskich zwyciężyła wielkopolska gmina Zielonki, a z naszego regionu 18. pozycję zajęła gmina Dywity, 69. Szczytno, 72. Janowo.
Wśród kategorii Europejski Samorząd- najlepiej pozyskujących dotacje z Unii Europejskiej Olsztyn zajął 2 miejsce w kategorii miast na prawach powiatu, Elbląg był 12. Wśród gmin miejsko-wiejskich z Warmii i Mazur 83. był Pasłęk, 86. Węgorzewo, 87. Szczytno.
Wśród gmin wiejskich w tej kategorii z naszego regionu 64. była gmina Rybno, 81. Barciany, 83. Kurzętnik.

Olsztyn zajął też 11. miejsce wśród najbardziej innowacyjnych miast na prawach powiatu, Elbląg był 32. Wśród gmin wiejskich Dywity zajęły 52. miejsce.
Wśród 155 największych inwestycji samorządów w Polsce znalazły się dwa zakończone projekty olsztyńskie: na 12. miejscu „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie” wartości 552 mln zł i na 84 pozycji „Zagospodarowanie brzegów jeziora Krzywego”- wartość 96 mln zł.

Gołdap, wysoko oceniana w różnych rankingach w minionych latach, w tegorocznej edycji nie zaistniała.

Nagrody wyróżnionym samorządom wręczali m.in. Jerzy Buzek, były premier, którego rząd wprowadził drugi etap reformy samorządowej w 1999, przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów i Bogusław Chrabota redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Z ich rąk nagrodę dla Olsztyna w imieniu Prezydenta Piotra Grzymowicza odebrał I Zastępca Prezydenta Olsztyna Jarosław Słoma, były wieloletni zastępca burmistrza Gołdapi.

sam_ sam_2


Aktualności

Powiązane artykuły

25 komentarzy do “Ranking samorządów „Rzeczpospolitej” 2016

 1. B

  Jarek Słoma na burmistrza Gołdapi!!!! Wróć do nas człowieku z wizją, inteligencją i doświadczeniem, a o Gołdapi znów będzie głośno.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. gołdapiak

  A gdzie A.C. taki błyskotliwy i inteligentny i nie ma w rankingu ? a to pech.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Edek

  „Gołdap, wysoko oceniana w różnych rankingach w minionych latach, w tegorocznej edycji nie zaistniała.”
  A co to się stało Nowa Władzo? Gdzie sukcesy? Gdzie rozwój?
  Jasne. Było, minęło… . Panie Jarku, wróć Pan, bo tak dalej być nie może!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Ilona

  Miros, Słoma, Marian Podziewski to ludzie z pomysłami, z wizją, a nade wszystko skuteczni i mądrzy. Gołdap dzięki nim była w ścisłej czołówce kraju, a stopień inwestycji dawał najwyższe miejsca w rankingach ( pierwsze miejsca w województwie i pierwsza dziesiątka w kraju) Quo vadis Gołdap? Władza Luto i jego doradców, czy tam asystentów, to marazm.
  Ale gdyby rozwiązano Straż Miejską i zwolniono Mioducha, to zdaniem Luto nagle spadłby deszcz pieniędzy. Do końca kadencji zdąży wyrzucić jeszcze parę osób i tyle jego dokonań. Prymitywne metody. Szkoda tych czterech lat. Gołdapianie więcej się nie nabiorą.
  I te 50 tysięcy co to miał sobie rocznie obniżyć. Jakie to płaskie

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Andrzej

  Szanowni ,anonimowi internauci.Chciałbym zwrócić uwagę na kilka kwestii.
  Po pierwsze to zadłużenie naszego miasta przez poprzednika Mirosa przyniosło taki skutek ,że gminę nie stać na wkład własny do pozyskania środków zewnętrznych.
  Po drugie to zapomnieliście o totalnej patologii tamtych czasów kiedy to marnotrawiono miliony publicznych pieniędzy,naszych publicznych pieniędzy.
  Po trzecie ,to w przypadku ewentualnego powrotu Słomy do Gołdapi na wysokie stanowisko trzeba z góry wiedzieć ,że i tak rządzić będzie Miros,który pozostałych traktuje jak „podnóżki”. Słoma istniał dzięki Tuskowi,a tego jak wiadomo już nie ma na stanowisku Premiera i dzięki Bogu.
  Andrzej Tobolski

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Jan

   Szanowny, transparentny i niezwykle obiektywny Panie Tobolski. Jarosław Słoma jest osobą niezwykle niezależną i zawsze taki był. Ale mniejsza z tym, tego tylko Pan nie chce wiedzieć. Natomiast jeśli idzie o inwestycje – ten dług był potrzebny i nie stanowi specjalnego zagrożenia dla gminy. Paplanie o długu jest tylko wygodnym wytłumaczeniem nieudolności obecnego szefa. Nawet w tej sytuacji można inwestować – trzeba być tylko kompetentnym i umieć reprezentować gminę na zewnątrz. Ale do tego trzeba miposiadać minimum pozytywnych emocji i uroku osobistego. Kiedyś Pan pisał o dyktaturze Mirosa, może Pan przejrzy na kiedyś na oczy, bo to co się dzieje w tym aspekcie obecnie (chodzi między innymi o kumoterstwo i nepotyzm) raczej stanowi już w Polsce niechlubny wyjątek. Nie wie Pan na pewno, ale są radni z Naszej Gołdapi, którzy to obserwują z zażenowaniem i nie wiadomo czy będą chcieli do końca kadencji tym statkiem płynąć. A przyjrzał się Pan może owym 7 milionom oszczędności. Jeśli Pan jest obiektywny i transparentny, to szybko Pan obliczy, ile w tym jest prawdy. Używa Pan chętnie słowa patologia… A jak można określić, to co teraz się dzieje? Raczej katastrofa.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. Beata

   Panie Tobolski- może się mylę, ale czy przypadkiem nie przegrał pan jakichś spraw o zniesławienie? a niektóre chyba jeszcze się toczą? a jeszcze inne nawet są planowane. Czy na tej podstawie nie można przypadkiem wnioskować, że pana wiarygodność stoi pod znakiem zapytania? Mówiąc wprost- czy przypadkiem nie jest tak, że to, co pan mówi, pisze i drukuje to stek bzdur i pomówień?

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  3. Czuryszko

   Cyt: „Po pierwsze to zadłużenie naszego miasta przez poprzednika Mirosa przyniosło taki skutek ,że gminę nie stać na wkład własny do pozyskania środków zewnętrznych”.
   To te 7mln zł nadwyżki w budżecie to kłamstwo? Czyli, że nie ma żadnych pieniędzy? Nie ma na wkład? To pan Luto w swojej gazetce łgał?

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 6. Paweł

  A może tak by Pan Słoma umieścił nam fotki ze swojego albumu z: Donaldem Tuskiem, Bronkiem Komorowskim i resztą kolesi z PO, wobec których toczą się obecnie dochodzenia prokuratorskie, a to w związku z tą aferą, a to z tamtą.
  Słoma = Marek Miros, Marian Mioiduszewski, Marian Podziewski,….. i reszta nomenklatury, czy tego chcemy ? NIE !

  Nie chcę żeby reprezentował nas gołdapiaków PO-wiec.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Jan

   Tu masz Panie Pawle odpowiedź:-)
   http://wyborcza.pl/1,75968,20428611,raport-nik-o-kancelarii-prezydenta-komorowski-nie-ukradl-i.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. Aldona

   Paweł, a mógłbyś podać jakieś przykłady tych spraw prokuratorskich? Takich, które skończyły się wyrokiem i skazaniem? Bo ja chciałabym wiedzieć, wiesz, żeby Cię wesprzeć.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 7. Andrzej

  Szanowny Janie. Zapewniam Pana ,że dostrzegam wady i błędy obecnego Burmistrza i nie jestem wobec nich obojętny i daję temu wyraz choćby tym komentarzem ale nie mogę się zgodzić ,że J.Słoma jest i był niezwykle niezależny.Otóż pamiętam tego Pana jako zastępcę Burmistrza ,który nie mógł i nie podejmował żadnych decyzji w Magistracie tłumacząc ,że tylko MIros jest do tego upoważniony,a były to sprawy proste.Natomiast J.S kojarzy mi się jako brnący do władzy i stanowisk człowiek,który zasłynął z prób zmiany kształtu kartaczy na okrągłe oraz próbami połączenia kartaczy z filozofem Kantem.Chciałbym również ,żeby ten Pan wytłumaczył się z kilku spraw tamtych czasów tj. wydawanie pieniędzy na promocje kartaczy w Zakopanem,pobieranie ekwiwalentu za urlopy czy choćby sprawami dot. doprowadzenie infrastruktury przez PW i K do jego posiadłości na wsi.Poza tym prawdopodobnie nie będzie miał żadnych szans w najbliższych wyborach samorządowych w Olsztynie i dlatego być może jest brany pod uwagę przez szkodnika MIrosa jako alternatywa do odzyskania władzy w naszym mieście. Nie damy się .Ja postaram się poinformować mieszkańców o „ciekawych” sprawach dotyczących Jarosława Słomy i jak będzie taka konieczność opublikuję kolejną ulotkę.
  Do Tomasza Luto po raz kolejny apeluję,żeby zrobił użytek z wiedzy i dokumentów ,o patologii czasów Mirosa , o której sam mówił podczas ostatniej sesji.
  Do Pana Słomy zaś mam pytanie dotyczące Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gołdapi.Czy powstanie kilku firm w tej strefie jest zgodna z ustawą z 28 lipca 2005 r o ochronie miejscowości uzdrowiskowych ?
  Andrzej Tobolski

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Jan

   Panie Tobolski, akurat pokazał Pan przez jakie okulary widzi Pan pracę i dorobek obecnego burmistrza. Może Pan mnie oświeci i powie, w czym Luto jest kompetentny, w czym się orientuje, jakimi predyspozycjami do zarządzania się wykazał? Czym się zweryfikował jako radny i teraz jako burmistrz? Czy zauważył Pan chociaż, że sterowanie ręczne sięgnęło szczytu? Niech Pan przeanalizuje zatrudnienie pod względem kompetencji. Kompetencja to ci, którzy pomogli w wyborach. Albo niby rutynowe spotkania z nauczycielami będące w efekcie wulgarną kampanią wyborczą. Na szczęście to środowisko nie daje się nabrać. To co do tej pory zostało przez niego zrobione, nie wypełniło nawet rutynowych obowiązków w ramach pracy w urzędzie.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 8. abc

  Aktywny jan z Galwieć, którego żona za czasów pana M.M. pracowała w urzędzie dostał chyba za zadanie (rozkaz) negowania wszystkiego co robi Luto, a wychwalania wszelkiej patologii poprzednika. Panie Janie wstyd! !!! Ale do wyborów co raz bliżej, także za dwa lata kres pańskich męczarni. A co do Pana Luto, to gdyby nie jego oszczędności, to o wkładzie własnym w środki unijne mogliby wszyscy sobie pomarzyć. Przypominam o Panu M.M. jego umorzeniach podatkowych, CBA, alkoholu za pieniądze podatników itp.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Jan

   :-):-):-):-):-) Trafiłeś Abc jak sroka w gnat – zobaczymy co na to Jan z Galwieć. Choć imię i tak dosyć popularne, zatem nie wykazałeś się wyobraźnią.
   Kupa śmiechu:-):-):-):-)

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. Jan Steć

   O, dziękuję, „abc”, nie wiedziałem, że mogę tu zaistnieć aż tak dosłownie. Szczerze wdzięczny jestem za bezpłatną promocję, ludzie mi się ostatnio więcej kłaniają. Może więc wierzą, że to naprawdę ja tu się wymądrzam podpisując się unikalnym i wyszukanym nickiem „Jan”. Coś w tym jest. Nie ma to jak ukryć się za aż tak tajemniczą gardą. Samego tekstu nie skomentuję, jest poniżej moich standardów.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 9. Dariusz

  Intryguje mnie sprawa poruszona przez Tobolskiego.Czy chodzi Panu o Iryd,Cekol,
  i te jachty ze śmierdzącymi i trującymi klejami i żywicami ?
  A to ciekawy wątek zważywszy ,że Pan Słoma był w zarządzie strefy.Może człowiek
  nic nie słyszał o tej ustawie i dlatego truciciele znależli świetne miejsce dla swoich inwestycji ? Jak pamiętam to wszystkie te firmy zaczęły nagle sponsorować pewnych urzędników w kampaniach oraz imprezy masowe organizowane przez OS i R.Może należy iść tym tropem,może znajdą się świadkowie. Według mnie wszystkie nitki prowadzą do Marka M. Panie Tobolski do dzieła.Przeczytałem ustawę
  ,ma Pan rację tych firm nie powinno tu być,A kto wydawał warunki zabudowy,Słoma czy Miros i jego urzędnicy.Maże jakiś ambitny młody nieskażony prokurator chciałby się tym zająć ???????????????????????????????????????????????

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 10. Zosia

  Troskliwy
  Obiektywny
  Błyskotliwy
  Oczytany
  Lubiany
  Sympatyczny
  Kochany
  Inteligentny

  Panie Andrzeju. Pańska twórczość to wzór lekkości, wyrafinowanego poczucia humoru, a miłości bliźniego mogłaby się od pana uczyć święta Teresa z Kalkuty. Jak pan to robi, że jest tak powszechnie lubiany i szanowany. Zazdroszczę panu. Niech pan nie przerywa. Lektura pańskich komentarzy daje mi poczucie, ze jest jeszcze prawdziwa literatura. Tak trzymać. Niech pan wydłuzy krok. My naród jesteśmy z panem

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 11. Temida

  Panowie i znowu wojenka. Może czas się opamiętać i pomyśleć co można zmienić aby było lepiej. Winston Churchill powiedział „Dob­ry po­lityk mu­si umieć prze­powie­dzieć, co będzie się działo jut­ro, za tydzień, czy za rok i mu­si umieć wytłumaczyć, dlacze­go nie zaszło to, co przepowiedział”. Jest jeszcze czas aby obecny burmistrz dotrzymał swoich obietnic i wziął do serca słowa Juliusza Cezara: „Veni, vidi, vici”.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 12. Temida

  „Mimo tak wielkie płci naszej zalety, my rządzim światem, a nami kobiety”. Tak powiedział Ignacy Krasicki ale w przypadku sprawujących władzę – lepiej wyzwolić się spod rządów kobiety.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. YXZ

   Marzenie scietej glowy. Nic z tego nie bedzie.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 13. Andrzej

  Do Pana Stecia,wiernego żołnierza Mirosa .Zachęcam Pana do napisania o swoich standardach szczególnie tych kiedy stał Pan po stronie reżimu komunistycznego i dla niego służył za nasze pieniądze.Teraz też Panu nasze pieniądze nie śmierdzą i łapczywie wyciąga ręce od tych,których Pan zwalczał.Według mnie tacy jak Pan powinni mieć dożywotni zakaz funkcji radnego bo to społeczne wyróżnienie.A czym Pan się wyróżnił pamiętamy.Jestem ciekawy czy z tej formacji wojskowej odszedł Pan na własne życzenie ??
  Andrzej Tobolski

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. antyfanka

   Panie tobolski- mógłby się pan wreszcie zacząć wypowiadać we własnym imieniu i przestać szafować terminami „my” (w domyśle gołdapianie), „nasze” pieniądze i wiele innych przykładów? Ja jestem gołdapianką, ale wcale się z panem nie utożsamiam i nie życzę sobie, żeby wypowiadał się pan w moim imieniu, bo byłoby mi wstyd, gdyby moje interesy miał reprezentować ktoś taki, jak pan. A za powyższy komentarz pewnie czeka pana kolejny pozew. I słusznie- niezawisłe sądy nauczą pana rozumu.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 14. POlak

  do Temida – proszę nie cytuj tego zdrajcy POLSKI – Winston Churchill sprzedał nas POLAKÓW – rosji. Zdrajca Zdrajca i jeszcze raz Zdrarjca

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 15. młodzianek

  Panie Andrzeju.
  Pan ze swoim ostatnim wpisem doszedł do dna.
  Niech Pan się rozejrzy w koło.Sporo tam ludzi Pańskiego autoramentu i z bliskiej Panu opcji politycznej.
  Czyli towarzysko jest Pan u siebie i niech tak zostanie.
  Błota Panu nie zabraknie.Ono zawsze jest na dnie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...