Pompa hydrauliczna podstawą działania układów maszyn rolniczych

sianoTrudno jest powiedzieć od kiedy ludzkość ma do czynienia z hydrauliką. Pewnie od starożytności. I to nie to nie tylko przykładem mogą tu być rzymskie akwedukty. Potem wynaleziono hamulce hydrauliczne. Hydraulika stała się dobrym sposobem na generowanie energii i do tej pory dzięki przeróżnym wynalazkom hydraulicznym możemy ułatwiać sobie życie.

Powszechne wykorzystanie hydrauliki

Podstawą hydrauliki jest ruch cieczy i wykorzystanie jej ciśnienia. Dzięki wynalazkom hydraulicznym, polegającym nierzadko na połączeniu wielu elementów, można już uzyskać ogromną siłę służącą między innymi podnoszeniu dużych ciężarów lub uzyskiwaniu ogromnego nacisku. Hydraulikę wykorzystują również koparki albo wywrotki.

Podstawa działania maszyn budowlanych i rolniczych

Hydraulika, zwłaszcza pompy hydrauliczne, stanowi podstawę działania maszyn budowlanych i rolniczych. Istotnym elementem działania układów hydraulicznych są pompy, które tworzą przepływ cieczy i między innymi odpowiednie ciśnienie. Jednym z efektów może być ruch obrotowy. Mogą być różne rodzaje pomp hydraulicznych, na przykład zębate, łopatkowa lub śrubowa. Mogą być też pompy sekcyjne, czyli zespół pomp tłoczących, z których każda obsługuje osobny cylinder. Dwusekcyjne mają zastosowanie między innymi w łuparkach do drewna.

1
Pompa Bosch agromopoc.pl

Sprawdzać olej i pompę

Pompa hydrauliczna zwykle zasilana jest dużymi ilościami oleju by potem zamienić energię mechaniczną w hydrauliczną. I zwykle podczas eksploatacji pompy hydraulicznej użytkownik przekonuje się jak ważny jest odpowiedni olej o właściwych parametrach. Ponadto między innymi pompy hydrauliczne do ciągnika są produkowane z różnych materiałów, nie zawsze odpornych na urazy fizyczne. Dlatego użytkownik powinien od czasu do czasu wsłuchiwać się w jej pracę i zwracać baczną uwagę na to, czy nie ma przecieków.

pompa
Pompa hydrauliczna Bosch agropomoc.pl

Parametry wymaganego oleju nierzadko podaje producent, choćby Bosch lub Meiller. Olej przed używaniem może być filtrowany. Pompa hydrauliczna do ciągnika przy zakupie ma podaną przez producenta między innymi wydajność na przykład: 32L/min (przy 1600obr/min), ciśnienie nom. 16MPa. Poziom oleju w pompie, rzecz jasna, nie może być za niski.

Obudowy pompy hydraulicznej do ciągnika są często aluminiowe. Bywają też wzmacniane, choćby w zależności od przeznaczenia ciągnika. Zresztą pompy zawsze powinny być montowane zgodnie z ich przeznaczeniem.

pompa
Pompa hydrauliczna do ciągnika agropomoc.pl

Dlatego by uniknąć przykrych niespodzianek eksploatując pompę hydrauliczną do ciągnika wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad – zakupić pompę do odpowiedniej marki ciągnika i wlewać olej o odpowiednich parametrach.


Porady

Powiązane artykuły