Burmistrz Gołdapi na spotkanie konsultacyjne

herbBurmistrz Gołdapi Tomasz Luto zaprasza mieszkańców Gminy Gołdap na spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu uchwały w sprawie regulaminu budżetu obywatelskiego Gminy Gołdap.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 27 czerwca o godzinie 16:00 w sali nr 1 Urzędu Miejskiego. Formularz do składania propozycji zmian, zarządzenie burmistrza, projekt uchwały oraz projekt regulaminu budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego pod adresem:

http://bip.goldap.pl/pl/1424/19737/zarzadzenie-nr-61-vi-216-burmistrza-goldapi-z-dnia-2-czerwca-216-roku-w-s-uruchomienia-procensu-konsultacji-spolecznych-projektu-uchwaly-w-sprawie-regulaminu-budzetu-obywatelskiego-gminy-goldap.html

Konsultacje społeczne będą odbywały się w terminie od 27 czerwca do 5 lipca b.r.


Aktualności

Powiązane artykuły

9 komentarzy do “Burmistrz Gołdapi na spotkanie konsultacyjne

 1. Zbyszek Mieruński

  Co do zasady popieram tworzenie i wdrażanie budżetu obywatelskiego, jednak burmistrz Tomasz Luto, pominął pierwszy, podstawowy, oficjalny krok we wdrażaniu tego mechanizmu. Ten krok to podjęcie przez Radę Miejską w Gołdapi uchwały w sprawie wprowadzenia budżetu obywatelskiego w naszej gminie i określenie wysokości środków jakie zostaną zabezpieczone w budżecie gminy na ten cel na dany rok.

  Zaproponowane podejście wyklucza też samą idee konsultacji, bo skąd burmistrz wie, że mieszkańcy chcą budżetu obywatelskiego? Czy zapytano gołdapian o tą sprawę? Jeśli tak, to chyba coś przeoczyłem.

  Prowadzenie konsultacji w sprawie regulaminu powinno nastąpić po uchwaleniu przez Radę Miejską przynajmniej uchwały intencyjnej wyrażającej wolę wdrażania budżetu obywatelskiego. Inaczej konsultacje mogą stać się stratą czasu i energii.

  1. Warto też wyjaśnić, co to jest:

   Budżet obywatelski

   Budżet obywatelski nazywany również partycypacyjnym to proces w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części lub całości budżetu danego miasta lub gminy. Decyzje mogą być podejmowane bezpośrednio przez mieszkańców bądź za pośrednictwem organizacji społecznych. Najważniejszym elementem budżetu obywatelskiego są regularne spotkania mieszkańców z przedstawicielami władz, podczas których rozmawia się o przeznaczeniu wspólnych pieniędzy.

   Aby proces tworzenia budżetu miasta można było uznać za partycypacyjny musi spełniać następujące warunki:

   – zawierać element dyskusji nad sprawami finansowymi i budżetowymi miasta, podczas której uczestnicy decydują o tym jak wykorzystać ograniczone środki budżetowe
   – powinien być organizowany co najmniej na poziomie dzielnicy jednak najlepiej aby dotyczył poziomu całego miasta
   – powinien być ciągłym procesem. pojedyncze zebrania lub referenda nad sprawami finansów miasta to nie to samo co budżet obywatelski
   – powinien być realizowany w oparciu o wiele mechanizmów partycypacyjnych. Nie wystarczy aby rada gminy lub komisja budżetowa była otwarta na publiczną debatę, konieczne jest stworzenie dodatkowych mechanizmów włączania mieszkańców do dyskusji nad sprawami finansowymi.
   – posiadać mechanizm ewaluacji i oceny rezultatów procesu partycypacji.
   (Za:http://www.maszglos.pl/strefa-wiedzy/budzet-obywatelski/budzet-obywatelski-krok-i/)

  2. Piotr Miszkiel

   Konsultacje mają na celu zebranie informacji na temat budżetu obywatelskiego, w tym również ogólnej potrzeby funkcjonowania tego mechanizmu.

 2. Andrzej

  W styczniu 2015 r.zgłosiłem projekt obywatelski dot.modernizacji stadionu i położenie bieżni tartanowej.Mijają miesiące (17 miesięcy) a temat praktycznie nie jest ruszony.
  Jaki jest sens takich spotkań i ustaleń skoro nic się nie dzieje ?
  To wstyd dla gminy,że mamy taki stadion,chyba już jedyny w Polsce.
  Przyjdę na spotkanie i ponownie zadam to pytanie oczekując konkretnych odpowiedzi,terminów itp.Dość słów,obietnic .Czas na konkrety.
  Andrzej Tobolski

  1. Jan

   To proste – symptomem obecnej władzy jest praca zza biurka i bicie piany w postaci odświeżania niepraktycznych pomysłów w rodzaju Rada przedsiębiorczości, czy jak jej tam. Liczą się papierki i formalności, nie bezpośrednie kontakty między innymi z ludźmi i instytucjami z zewnątrz. Tartan jest drogi, ale realny, jeśli staje się jednym z priorytetów. W tak pięknych warunkach, w jakich położony jest kompleks stadionowy na pewno by bardziej urozmaicił nasz sport.

 3. Ilona

  Duży demokrata z tego burmistrza. Ostatnio tak rozszerzył konsultacje, ze na spotkaniu z pracownikami OSIR poskarżył się, że bardzo chciałby dać większą podwyżkę, ino ta Straż Miejska mu nie pozwala. Byście się wstydzili wszyscy trzej funkcjonariusze. Przez was nie ma na pomoc dla szpitala, podwyżki i inwestycje. Przez was gmina się zwija.
  Luto zarządził glosowanie wśród pracowników, czy Straż Miejska ma być zlikwidowana. A tu nagle jeden z pracowników przypomniał burmistrzowi, że to jest zebranie pracownicze, i nie po to się tu spotkali. Biedny ten Luto. Ciągle ma pod górkę. Już nawet Tobolski się denerwuje, ze nie robi mu tartanu na stadionie. Tylko patrzeć, jak zejdzie z Mirosa i wypuści ulotki na Lutego. Z nim nie ma żartów.
  A swoją drogą pomysł na masówki w zakładach pracy, by potępić, dać odpór gdy rada miejska zagłosuje nie po myśli nie jest nowy. Gomułka w 1968 roku takie masówki urządzał, gdzie wysyłano literatów do pióra, studentów do nauki, syjonistów do Syjamu, a księży na księżyc.
  Apeluję, by załogi spontanicznie potępiły formację trzech funkcjonariuszy i podjęły apel o poparciu dla burmistrza i jego dokonań i w ogóle, ze jest fajny. I prawdomówny przede wszystkim.
  I że te obiecane 50 tysięcy obniżki to taki żart z wyborców był, bo chłop ma poczucie humoru.

 4. og

  Jan, Ilona, a może napiszecie coś konstruktywnego?
  Dlaczego nie wzięliście udziału w wyborach burmistrza?
  I wcale nie mam na myśli pójścia i zagłosowania, o nie.
  Mogliście zgłosić swoje kandydatury, przedstawić swoje pomysły, swoje plany, mogliście oferować tej gminie siebie!
  Dlaczego tego nie zrobiliście?
  Bo potraficie tylko pluć w internecie?

 5. Andrzej

  Panie Janie.Dziękuję za wsparcie w sprawie tartanu.,ale muszę poinformować,że przy wykorzystaniu środków unijnych wkład gminnych środków będzie oscylował w granicach 300 tys zł.Wszystkie informacje dotyczące tego projektu w tym rodzaje osi dotacji unijnych,złożyłem w styczniu 2015 r. Od tego czasu to tylko dreptanie w miejscu i tworzenie pozorów.Informuję publicznie ,że tematu nie odpuszczę w oczekiwaniu na konkretne działania władz i urzędników.
  Andrzej Tobolski

 6. Krytyk

  Wyraznie widac ,że urzednikom nie podoba sie wypominanie Tobolskiego ,że to juz tyle miesiecy nic nie zrobili ,a teraz znowu bija pianę.Zacznijcie cos robić ,a nie tylko gadać,powolywac jakieś ciala z ktorych i tak nic nie wynika