„Bezpieczne dorastanie w naszej szkole” w Pogorzeli

pgorzel (1)Nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły od marca do czerwca realizowali program profilaktyczny pod hasłem „Bezpieczne dorastanie w naszej szkole”. W realizacji tego projektu pomogły nam fundusze pozyskane z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wniosek napisany przez Ewę Wojciechowską i Karolinę Rytelewską spotkał się z aprobatą i przyznano nam 4.000 zł na działania profilaktyczne związane z rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniem narkomanii.

W ramach tych działań nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. ”Źródło mojej mocy to rodzina bez uzależnień i przemocy” zorganizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gołdapi.
W kwietniu byliśmy na wycieczce w Suwałkach. Odwiedziliśmy Park Naukowo – Techniczny, w którym poznaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy oraz dowiedzieliśmy się jak bardzo szkodliwy wpływ na życie płodu, małego i dorosłego człowieka mają wszelakie używki. Po ciekawych zajęciach udaliśmy się do parku rozrywki „Małpi Gaj”, a uczniowie klasy szóstej na kręgle.

Chcąc zainteresować również rodziców tematem palenia papierosów, dopalaczy i innych używek, zaprosiliśmy na spotkanie rodzicielskie panią Ewę Bolewską z SSE w Gołdapi, która w bardzo dobitny a zarazem przystępny sposób uświadomiła rodzicom z czym się wiąże jakiekolwiek obcowanie dzieci z używkami, jaki ma wpływ na ich rozwój i dorastanie.

Klasa VI – bardzo zaangażowana w projekt – przygotowała dla pozostałej części uczniów i lokalnej społeczności przedstawienie pt.: ”Sąd nad papierosem”, aby jeszcze mocniej uzmysłowić skutki palenia papierosów. Szóstoklasiści, chcąc pochwalić się swoimi talentami aktorskimi, ale przede wszystkim dojrzałością i świadomością negatywnych skutków palenia tytoniu, zaprezentowali swój występ także na zebraniu rodziców.

Z racji naszego projektu, ale również obchodów Dnia Bez Papierosa, zorganizowaliśmy na terenie szkoły i miejscowości Happening Antynikotynowy. Pielęgniarka szkolna przeprowadziła pogadankę z uczniami odnośnie wszelakich skutków związanych z paleniem papierosów. Uczniowie przygotowali transparenty, plakaty i ulotki, na których zachęcali mieszkańców do rzucenia palenia i zmiany nawyków na lepsze dla ich zdrowia. Podsumowaniem tego dnia był konkurs wiedzy dla klasy VI mający na celu sprawdzenie wiedzy odnośnie skutków palenia papierosów.
Aby jeszcze bardziej wyczulić uczniów na zagrożenia związane z używkami, skorzystaliśmy z warsztatów przeprowadzonych w naszej szkole przez panią Agnieszkę Zarzycką, psychologa z OPS w Gołdapi. Dzieci z zaciekawieniem i ogromnym zainteresowaniem brały udział w spotkaniu.

Cała społeczność szkolna bardzo aktywnie zaangażowała się w działania związane z realizacją projektu. Najważniejsze jest to, że udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym- dzieci wielu rzeczy nauczyły się poprzez zabawę i same były pomysłodawcami wielu przedsięwzięć. Najbardziej aktywni i zaangażowani uczniowie dostali cenne nagrody. Mamy ogromną nadzieję, że zdobyta wiedza pozwoli uczniom na podejmowanie właściwych decyzji a w ich życiu nigdy nie pojawią się żadne uzależnienia.

Bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i wszystkim osobom, które wniosły cząstkę siebie w nasz projekt.

pgorzel (2) pgorzel (4) pgorzel (6) pgorzel (8) pgorzel (10) pgorzel (11) pgorzel (12) pgorzel (13) pgorzel (14) pgorzel (15) pgorzel (16) pgorzel (17) pgorzel (18) pgorzel (19) pgorzel (20) pgorzel (21) pgorzel (22) pgorzel (23) pgorzel (24) pgorzel (25) pgorzel (26) pgorzel (27) pgorzel (28) pgorzel (29) pgorzel (30) pgorzel (31) pgorzel (32) pgorzel (33) pgorzel (34) pgorzel (35)


Aktualności

Powiązane artykuły