Zadanie nr 3 – „Cudze chwalicie, swego nie znacie” już za nami!

egzaminy gimnazjalne2016 023Zadanie nr 3 bardzo się Drużynie Książki spodobało, ponieważ jak każde miejsce, tak i to, w którym mieszkamy, kryje w sobie wiele tajemnic i opowieści. Nieprzekazane dalej, a co ważniejsze niespisane, odejdą wraz z tymi, którzy je noszą w swojej pamięci.

Poza tym poszukiwanie ich stanowiło wyzwanie dla każdego ucznia i stało się pretekstem, by na chwilę zwolnić tempo życia i przenieść się w minione czasy. Przewodnikami po przeszłości byli dziadkowie, starsi sąsiedzi, rodzice. Okazaliśmy się dobrymi słuchaczami, bo też historie zaciekawiły nas i rozbudziły naszą wyobraźnię. Każdy uczeń spisał jedną opowieść, zatem musieliśmy dokonać wyboru dwóch, które będą reprezentować naszą twórczość.

Wszystkie nasze opowieści zostały zalaminowane i wyeksponowane w szkole, by każdy uczeń mógł się z nimi przez tydzień zapoznać. Po tygodniu w każdej klasie przeprowadziliśmy test ze znajomości naszych tekstów, który wcześniej przygotowaliśmy. Zwyciężyła klasa III, zaś indywidualnie najlepiej poradziła sobie Karolina Kowalska.

Ponadto na zebraniu rodzicielskim pochwaliliśmy się naszym wspólnym dziełem i odczytaliśmy rodzicom niektóre spisane historie.

23 kwietnia w Dniu Książki postanowiliśmy podzielić się naszymi opowieściami z szerszą publicznością. Współpracując z Gminnym Centrum Kultury w Dubeninkach wzięliśmy udział w „Czytaniu pod chmurką”, które odbyło się na szkolnym boisku o godz. 12. Zaprezentowaliśmy nasze spisane historie: o skarbie na Kaczym Dołku, o Wielkim Chodziarzu, o powstańcu schwytanym przez hitlerowców pod Botkunami itp.

Pogoda dopisała, czytanie było, chmurki też. A deszczyk poczekał do końca imprezy.

Zadanie z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie” Książkowym Kozakom również przypadło do gustu. A w związku z tym, że uczniowie mieszkają w różnych wsiach, było co spisywać. W tym celu odwiedziliśmy babcie, dziadków, starszych sąsiadów, posłuchaliśmy ich z ciekawością i spisaliśmy to, co nam przekazali. Wyszedł z tego zbiór opowieści i historii, który przekazaliśmy do szkolnej biblioteki.

9 maja zorganizowaliśmy Balonowy Happening. To, na co chcieliśmy zwrócić uwagę mieszkańców Dubeninek jest bardzo ważne, bo przecież chodzi nam cały czas, by krzewić czytanie, postanowiliśmy zatem, że musimy być widoczni, kolorowi i weseli, stąd balony! Do 100 balonów przymocowaliśmy małe karteczki z napisanymi parafrazami: Czytać każdy może, Czytam, więc jestem, Czytanie jest cool i wiele podobnych. Dla lepszego efektu postanowiliśmy się przebrać za ulubionych bohaterów z książek, była więc Myszka Miki, Danusia z „Krzyżaków” i sami Krzyżacy, królewny z bajek itp.

W ten słoneczny ranek wyszliśmy poza mury szkoły, przeszliśmy się ulicami naszej wsi. Niczym Sokrates na ulicach Aten, zaczepialiśmy ludzi i zadawaliśmy im pytania związane z czytelnictwem, np. Czy czyta p. książki?, Ile książek przeczytał/-a p. w tym roku?, Czy jest p. zapisany/-a do biblioteki?, Jaką książkę może p. polecić? Mieszkańcy z uśmiechem i całkiem szczerze udzielali nam odpowiedzi. Na koniec weszliśmy do biblioteki publicznej i zapytaliśmy panią bibliotekarkę o stan czytelnictwa mieszkańców naszej gminy. Dowiedzieliśmy się, że nie ma takiego dnia, żeby ktoś do biblioteki nie przyszedł. Niektórzy mieszkańcy czytają dużo i często odwiedzają bibliotekę, niepokojące są wyniki czytelnictwa wśród młodzieży. Dlatego nasze działania są tak ważne! Porównaliśmy zebrane przez nas dane.

Po powrocie pod szkołę na boisku szkolnym narysowaliśmy duży plakat promujący czytanie i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie wszystkich Książkowych Kozaków.

Ale to jeszcze nie koniec, przygotowaliśmy również coś dla naszych najmłodszych kolegów, czyli dla pierwszaków. Tym razem to my ich odwiedziliśmy(przy realizacji zadania 1. to oni byli naszymi gośćmi). Nie poszliśmy tam z pustymi rękami, postanowiliśmy zapoznać ich z jedną z naszych opowieści, a potem w formie zabawy, dowiedzieć się, ile zapamiętali. Każdy uczeń otrzymał krzyżówkę, za poprawne i najszybsze jej rozwiązanie otrzymywał balonik. A potem były zagadki o bajkach i książkach, tu również nagrodą były balony.

Na tym Balonowy Happening się zakończył, wszyscy Książkowi Kozacy zgodnie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnej edycji! Tacy z nas kozacy. A do tego książkowi!

egzaminy gimnazjalne2016 011 egzaminy gimnazjalne2016 015 egzaminy gimnazjalne2016 018 egzaminy gimnazjalne2016 021 egzaminy gimnazjalne2016 022 egzaminy gimnazjalne2016 024 egzaminy gimnazjalne2016 026 egzaminy gimnazjalne2016 027 między nami 002 między nami 003 między nami 005 między nami 006 między nami 007 między nami 008 między nami 009 między nami 010 między nami 012 między nami2 007 między nami2 015 między nami2 023 między nami2 024 między nami2 028 między nami2 032

 


Aktualności

Powiązane artykuły