Trawy nie tylko wiosenne

Sianie traw nie jest skomplikowane, o ile spełnimy kilka warunków. Jest bowiem kilka czynników, które mogą nam przeszkodzić w efektywnym zrealizowaniu tej czynności.

trawa gołdap

Najlepiej w jakich miesiącach?

Na początku zadecydujmy, czy trawę posadzimy wiosną, czy jesienią. Nie tylko pora roku, ale i konkretnie miesiące są tu istotne. Wiosną najlepiej jest siać trawy w kwietniu, najpóźniej w pierwszej połowie maja w zależności od pogody. Jesienią w grę wchodzą – wrzesień i październik.

Mimo to warto jest przed zasiewem jest sprawdzić prognozę pogody, gdyż deszcz z łatwością może nam wymyć nasiona. Pamiętajmy też, że sadzenie trawy latem się nie sprawdza, ze względu na to, że jest wtedy za ciepło i najczęściej za sucho.

Sprawdzenie i przygotowanie gleby

Glebę należy sprawdzić przynajmniej w dwóch aspektach – jej jakości i czystości.

Najlepsza dla trawy byłaby gleba piaszczysto-gliniasta. Glebę należy dobrze przekopać, wybrać dokładnie chwasty, korzenie i ewentualnie kamienie.

Na kilka dni przed zasiewem zaleca się nawożenie tego miejsca – specjalny nawóz kupisz tam gdzie nasiona, choćby w sklepie ogrodniczo-pszczelarskim, możesz też zamówić w konkretnej firmie na przykład pod tym adresem: www.cnpietrzak.pl

Będą nam tu potrzebne odpowiednie narzędzia, choćby szpadel i grabie. Jeszcze lepiej, jeśli nabędziemy glebogryzarkę.

Pamiętajmy, że gleba pod sianie trawy, powinna być równiutko rozgrabiona.

Jaką trawę wybrać?

Gatunek trawy zależy od rodzaju trawnika, który sobie zaplanowałeś. Może to być bowiem trawnik w formie zielonego (regularnie strzyżonego) dywanu, po którym będzie można chodzić i się bawić. Może to też być zakątek trawy czysto dekoracyjnej, nawet kwitnącej.

W przypadku trawnika przeznaczonego na przydomowe grillowanie lub zabawy najlepiej jest wybrać mieszankę traw, zwracając wagę miedzy innymi na to, czy nie ma w tej mieszance na przykład nasion koniczyny, która jest dosyć ekspansywna.

Można też taki trawnik pokryć trawą z rolki, którą można kupić u ogrodników. Jest to najszybszy sposób na zazielenienie miejsca na trawnik. Ale i tu muszą być spełnione pewne warunki, by takie płaty zieleni się przyjęły. Przede wszystkim idzie tu o odpowiednie nawadnianie.

Pielęgnowanie trawnika

Przede wszystkim trawnik należy regularnie podlewać i dużo delikatniej etapie kiełkowania trawy, by nie wymyć nasion. Tę czynność na tym etapie wykonuje się czasem kilka razy na dobę. Zanim trawa urośnie do 10 cm należy ją skosić mniej więcej o połowę wysokości. Potem tę czynność należy powtarzać regularnie.


Porady

Powiązane artykuły