Były zainteresowane czytaną bajką i chętne do dyskusji

czytanie (1)W środę ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Gminną Bibliotekę Publiczną w Baniach Mazurskich odwiedzili uczniowie klas pierwszych miejscowej szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami. Zaproszenie do głośnego czytania przyjął Ks. Andrzej Domański – proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żabinie.

Nasz gość przeczytał wierszowaną bajkę Anny Świrszczyńskiej pt. „Dziwny tygrys”. Jest to słodko-gorzka opowieść o tygrysie, który za wszelką cenę, mimo swej odmienności, chciał być lubiany i akceptowany, ale nade wszystko szukał jakiegoś zajęcia. I, mimo, że był tygrysem „złotą rączką”, nie potrafił go znaleźć z powodu swojej inności, bo przecież „każdy tygrys, z bogów łaski, miał jak dotąd, futro w paski”. Opowieść kończy się pozytywnie, ale obnaża bezwzględną życiową prawdę – trudno nam zaakceptować inność, a stereotypy dominują w naszej świadomości i utrudniają dokonanie w niej zmian.

Spotkanie przebiegło w bardzo ciepłej atmosferze. Dzieci były zainteresowane czytaną bajką i chętne do dyskusji.

czytanie (2) czytanie (3)

Na lekturę składają się cztery wierszowane opowieści o egzotycznej, wschodniej tematyce. Pierwsza, pt. „Dziwny tygrys”, to słodko-gorzka opowieść o tygrysie, który za wszelką cenę, mimo swej odmienności, chciał być lubiany i akceptowany, ale nade wszystko szukał jakiegoś zajęcia. I, mimo, że był tygrysem „złotą rączką”, nie potrafił go znaleźć z powodu swojej inności, bo przecież „każdy tygrys, z bogów łaski, miał jak dotąd, futro w paski”. Opowieść kończy się pozytywnie, ale obnaża bezwzględną życiową prawdę – trudno nam zaakceptować inność, a stereotypy dominują w naszej świadomości i utrudniają dokonanie w niej zmian.


Aktualności

Powiązane artykuły