Uwaga na oszustów! Okradli 84-latka metodą na policjanta!

ulotka UWAGA OSZUŚCIPolicjanci apelują do osób starszych, samotnie mieszkających o zachowanie „zdrowego rozsądku” w chwili odebrania telefonu od osoby podającej się za bliską krewną, która informując o wypadku drogowym lub innym zdarzeniu losowym będzie prosić o pieniądze. Najprawdopodobniej dzwoni OSZUST!!!

Tak było właśnie w miniony poniedziałek w naszym mieście. Tuż przed godziną 16.00 do 78-letniej kobiety, samotnie mieszkającej, zadzwonił telefon. Kobieta po drugiej stronie słuchawki podała się za córkę starszej pani. Twierdziła, że potrąciła kobietę i potrzebuje 20 tys. złotych aby uniknąć konsekwencji zdarzenia drogowego, którego jest sprawcą. Starsza pani od razu skontaktował się z rodziną i potwierdziła, że córka nie spowodowała żadnego wypadku.

Tego samego dnia nieustaleni sprawcy próbowali oszukać jeszcze kilku innych mieszkańców powiatu gołdapskiego, którzy na telefony stacjonarne odbierali podobne „oferty” pomocy rodzinie. Niestety oszustom udało się okłamać 84-letniego gołdapianina i wyłudzić od niego pieniądze. Mężczyzna, który zadzwonił do starszego pana podał się za policjanta i poinformował go, że jego córka spowodowała wypadek i musi zapłacić odszkodowanie. Starsza pan uzbierał 19 tys. złotych, które przekazał nieznanemu mężczyźnie.

Metoda działania sprawców jest prawie zawsze taka sama. Oszust wybiera osobę i gromadzi na jej temat informacje. Następnie dzwoni i przedstawia się za członka rodziny lub policjanta, przedstawia dramatyczną sytuację, w której znalazł się ich bliski a po nawiązaniu kontaktu umiejętnie manipuluje rozmową uzyskując cenne informacje i budując tym samym swoją wiarygodność. Oszuści działający tą metodą są bezwzględni i wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie mieszkających starszych osób. Prosimy mieszkańców powiatu gołdapskiego, którzy mogą być poszkodowane w związku z oszustwem o kontakt z tut. jednostką policji. (Red. KPP Gołdap)

ulotka UWAGA OSZUŚCI


Aktualności

Powiązane artykuły