Rozmawiali o bezpieczeństwie

seniorzy uczestniczacy w debacieJak ustrzec się przed oszustami, jak bezpiecznie surfować po Internecie oraz jak zadbać o swoje bezpieczeństwo usłyszeli dzisiaj seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz słuchacze Środowiskowego Domu Samopomocy, podczas społecznej debaty z udziałem policjantów miejscowej komendy. Spotkanie odbyło się w ramach obchodzonego dzisiaj „Dnia Bezpiecznego Internetu”. Policjanci przedstawili również koncepcję mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

Debata społeczna z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz słuchaczami Środowiskowego Domu Samopomocy odbyła się dzisiaj w czytelni Biblioteki Publicznej w Gołdapi. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach „Dnia Bezpiecznego Internetu” i miało na celu propagowanie przedsięwzięć prewencyjnych skierowanych  do seniorów. Spotkaniu przyświecało hasło „Bezpieczny senior w Internecie”, na którym uczestnicy mieli okazję zapoznać się z metodami oszustw i kradzieży oraz podzielić się z policjantami swoimi doświadczeniami.

Na początku spotkania zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gołdapi wspólnie z naczelnikiem Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego przedstawili koncepcję mapy zagrożeń bezpieczeństwa podczas której zwrócili uwagę na zagrożenia, którymi mogą zostać dotknięte osoby starsze. Omówili skalę i rodzaj zidentyfikowanych zagrożeń jakimi są oszustwa, kradzieże, rozboje i bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Następnie policjantka omówiła działania sprawców podszywających się pod urzędników, inkasentów, akwizytorów oraz używających metody „na wnuczka”.  Poruszyła również temat przestępstw związanych z bezpieczeństwem tzw. „wirtualnego pieniądza”, bankowości internetowej i internetowych oszustw.

Funkcjonariusze przedstawili krótkometrażowy filmik animowany dot. „phishing’u”, czyli metody oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji.

Gospodarze spotkania z ogromnym zainteresowaniem słuchali o tym, jak ustrzec się przed oszustem i nie dać się zwieść jego manipulacjom. Policjanci wręczyli zebranym broszury zawierające wskazówki jak nie paść ofiarą oszusta i co zrobić w przypadku zagubienia czy kradzieży dokumentów i kart bankomatowych.

Zawsze i wszędzie warto promować bezpieczne zachowania na drodze…Dlatego też  policjanci zebranym uczestnikom wręczyli odblaskowe smycze. (Red. KPP Gołdap)

debata o bezpieczenstwie seniorow IMG_6844 IMG_6865 Konsultacje spoleczne w sprawie mapy zagrozen policjantka rozdajaca smycze prezentacja

 


Aktualności

Powiązane artykuły