Doznawanie wrażeń z kamerą GoPro

Kamery mobilne należą stosunkowo od niedawna do najchętniej wykorzystywanych wynalazków z dziedziny fotografii i filmu, bowiem sprawdziły się nie tylko przy filmowaniu sportów outdoorowych i to podczas akcji bezpośrednich, ale są również wykorzystywane w realizacji niektórych fabuł.

goproGłówną zaletą takich kamer jest możliwość utrwalania sytuacji ekstremalnych oraz to, że uczestnik nie musi myśleć o filmowaniu skupiając się choćby na surfowaniu po ścianie wodnej, ewolucjach powietrznych przy pomocy deski snowboardowej, paralotni, kierownicy samochodu wyścigowego, skoku ze spadochronem, czy podwodnym nurkowaniu.

Kamery mobilne to bardzo często urządzenia miniaturowe ważące nawet 40 gramów. Producenci oprócz głównego mechanizmu systematycznie usprawniają akcesoria i obudowy kamer mobilnych, dostosowując je do pracy w różnych warunkach, czasem ekstremalnych – na przykład w wodzie i w podwyższonej temperaturze otoczenia. Usprawniają też jakość odtwarzanego obrazu.

Znany jest przypadek kamery mobilnej, która oderwała się od spadochroniarza w trakcie skoku i po znalezieniu jej po pewnym czasie, dzięki dobrze zachowanej karcie pamięci, można było odtworzyć skok z dodatkowym efektem spadania urządzenia.
Biorąc pod uwagę te i inne możliwości, wśród kamer mobilnych zdecydowanie prym wiedzie kamera GoPro.

Kamery te stały się już przyczynkiem do powstania osobnej dziedziny sztuki filmowania, choć przeznaczone są dla każdego bez względu na wiek. Nierzadko jest to po prostu kwestia konstrukcji uchwytu kamery (biorąc pod uwagę najmłodszych). Na dodatek część z proponowanych przez producentów akcesoriów pozwala takie urządzenie przymocować nie tylko do rzeczy noszonych przez człowieka, ale także do zwierząt. Możemy zatem przy pomocy takiej kamery realizować swoje przyrodnicze pasje i dyskretnie filmując obserwować zachowania zwierząt. Tu nasza wyobraźnia może podsunąć wiele innych pomysłów niemożliwych do zrealizowania kamerą tradycyjną. Z drugiej strony wyobraźmy sobie ile wysiłku, jeszcze kilka lat temu, musiał włożyć operator w sfilmowanie pościgu samochodowego z „pozycji nadkola”. Teraz, dzięki GoPro jest to już sprawa zdecydowanie dużo bardziej prosta.

Akcesoria, zwłaszcza obudowy do kamer mobilnych, możemy kupować w zależności od tego co i gdzie chcemy filmować. Na przykład surfującym po falach poleca się obudowy, które nie toną, gdyż jedna ze ścianek wyposażona jest w pływak. Miłośnikom pływania podwodnego oferuje się mobilne kamery wodoszczelne. Te możliwości zdecydowanie zapewnia kamera GoPro.

Mimo to nie tylko ekstremalne sytuacje i adrenalina mogą nam być głównym pretekstem do zakupu kamery mobilnej, bowiem takie kamery coraz częściej są zabierane w podróż zamiast tradycyjnej, gdyż jakość obrazu niektórych z nich w niczym nie odstępuje tym pierwszym.

Na ogół kamery mobilne kupuje już się w gotowych zestawach z akcesoriami. Wśród akcesoriów ważną rolę pełnią uchwyty dostosowane do naszych potrzeb – dzięki odpowiednim pasom lub częściom przylepnym możemy taką kamerę umieścić na własnym brzuchu, na masce samochodu lub na kierownicy roweru. Można też kamerę umieścić na dołączonym do zestawu wysięgniku lub po prostu podwiesić.

Zatem nie tylko krajobrazy, portrety grupowe i indywidualne oraz zabytki filmujemy wybierając się w podróż lub na spotkanie z przyjaciółmi. Mamy teraz dużo większą możliwość przebywania w środku akcji wartkich, dynamicznych, czasem ekstremalnych i miejscach nie zawsze osiągalnych dla naszych oczu. Zaś to wszystko możemy kręcić kamerą GoPro.

Zapraszamy na www.360sklep.pl


Porady

Powiązane artykuły