Z gminy: Burmistrz Tomasz Luto na otwarciu lotniska w Szymanach

Tomasz Luto i Słaomir Gołubowicz20 stycznia br. Burmistrz Gołdapi Tomasz Luto uczestniczył wraz z innymi samorządowcami z Warmii i Mazur w uroczystości otwarcia portu lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach koło Szczytna.

Pomimo, iż w naszym województwie jest sporo lotnisk sportowych i prywatnych pasów startowych, nie mogliśmy do tej pory pochwalić się portem lotniczym z prawdziwego zdarzenia. Nic więc dziwnego, że podczas środowych uroczystości hala odlotów była wypełniona po brzegi. Zdaniem burmistrza Tomasza Luto to ważne wydarzenie również dla Gołdapi: „Lotnisko w Szymanach może przyciągnąć na Mazury wielu turystów, nie tylko z Polski, ale i z Europy. Dzięki temu, że stawiamy coraz większy nacisk na promocję miasta, również Gołdapianie mogą na tym skorzystać”. Nie tylko burmistrz tak uważa. Pogląd ten podzielają również gołdapscy przedsiębiorcy, których można było tam spotkać.

Droga z Gołdapi do Szyman liczy ok. 160 km i można ją pokonać w dwie i pół godziny. W przyszłości Szymany mogą być dla Gołdapian latających do Niemiec czy na wyspy brytyjskie dobrą alternatywą w porównaniu do Warszawy, Modlina, Gdańska i Kowna.

„Olsztyn-Mazury” będzie początkowo obsługiwał po trzy loty tygodniowo do Krakowa i Berlina. W sezonie letnim zostaną uruchomione dodatkowe loty na trasach z Londynem, Dublinem, Oslo i Zagłębiem Ruhry, a zimowym do Monachium.

Koszt przebudowania dawnego wojskowego lotniska i doprowadzenia go do standardów lotniska cywilnego wyniósł 204 mln zł, z czego 121 mln pochodziło z dofinansowania z ze środków unijnych. (Red. UMiG Gołdap)


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Z gminy: Burmistrz Tomasz Luto na otwarciu lotniska w Szymanach

 1. Andrzej

  Taka sama jest odległość do Kowna skąd odlatują samoloty tanich linii lotniczych we wszystkich kierunkach,a droga do tego miasta jest dużo lepsza niż do Szczytna.
  Na razie nie ma się czym podniecać.Andrzej Tobolski

 2. NIHILSCIRE

  O budowie kolejnego lotniska nie decydują tutaj ekonomiści, tylko lokalne ambicje. Za mniejsze pieniądze, samorząd województwa mógłby ożywić już istniejące tamtejszy porty lotniczy na Dajtkach, nieczynny dla ruchu pasażerskiego. I pomyśleć, ze w latach dwudziestych ub. wieku za amerykańskie pieniądze budowało się w Republice Weimarskiej filharmonie i baseny kąpielowe. U nas dla odmiany za niemieckie porty lotnicze-widmo. Zastanawiam się, które z tych inwestycji okażą się w doprowadzeniu kraju do ruiny. Tam w `33 władzę objął Hitler a u nas?

 3. Darek

  Czasem wizerunek miasta tworzy też wygląd zewnętrzny VIP-ów z Gołdapi. Choć właściciel SPA Ventus VIP-em nie jest ale jego ubiór (…ten fragment wycięliśmy, gdyż mógłby naruszyć dobra osobiste). Wygląd burmistrza – do przyjęcia.