Jarosław Słoma odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

krzyz_wolnosci_2Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński wręczył (przyznane na jego wniosek) przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Krzyże Wolności i Solidarności . Odznaczenia otrzymała grupa kilkunastu zasłużonych działaczy opozycji.

Przyznane pośmiertnie Krzyże odebrały rodziny zabitych w Grudniu ’70, między innymi matka Zbigniewa Godlewskiego, zabitego w Gdyni legendarnego Janka Wiśniewskiego ze znanej pieśni o Grudniu ’70.

Krzyż Wolności i Solidarności, ustanowiony przez Sejm w 2010 roku wzorowany jest na przedwojennym Krzyżu Niepodległości. Jest on zaszczytnym wyróżnieniem dla osób podejmujących walkę z dyktaturą komunistyczną w latach 1956- 1989. Zagrożeni bezpośrednimi represjami zasłużyli się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL.

Krzyż jest wyrazem podziękowania i symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność.

Wśród odznaczonych podczas uroczystości w elbląskim ratuszu znalazł się Jarosław Słoma, wieloletni zastępca burmistrza Gołdapi, wicemarszałek województwa, a obecnie zastępca prezydenta Olsztyna.

Podczas studiów na Uniwersytecie Gdańskim był uczestnikiem niezależnych manifestacji 11 listopada 1979 oraz 16 grudnia 1979. Po Sierpniu’ 80 zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajkach okupacyjnych na Uniwersytecie Gdańskim, a następnie w nocy 15/16 grudnia 1981 w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Po pacyfikacji Stoczni przez ZOMO osadzony w areszcie w Starogardzie Gdańskim, skazany na grzywnę przez kolegium ds. wykroczeń. Zaangażował się w kolportaż podziemnej prasy, w tym biuletynu Studenckiego Komitetu Solidarności NZS „Trójmiasto”.

Zatrzymany przez SB w czasie zajęć w studium wojskowym, został internowany w Zakładzie Karnym w Strzebielinku w okresie 1 kwietnia- 9 lipca 1982. Po wyjściu z internowania kontynuował kolportaż wydawnictw podziemnych.

W 1989 r. sekretarz Tymczasowego Zarządu Regionu „Pojezierze” NSZZ „Solidarność” upoważniony przez Lecha Wałęsę do tworzenia struktur związku w byłym województwie suwalskim.

Wraz z powstaniem w 1990 roku samorządu terytorialnego zaangażował się w pracę na rzecz Polski Lokalnej wierny programowi „Samorządna Rzeczpospolita”, którego ogłoszenia w gdańskiej Olivii podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” jesienią 1981 był naocznym świadkiem.

krzyz_wolnosci_1


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Jarosław Słoma odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

  1. rys

    https://www.youtube.com/watch?v=dcE6Yvz8Bcc

  2. GOŁDAPIANIN

    https://www.youtube.com/watch?v=Li_7DSkxzME
    https://www.youtube.com/watch?v=GKqRSoAF-zs