Jakie rodzaje trawy siać w ogrodzie?

Trawniki i ogrody przydomowe pełnią różne role w zależności od upodobań właściciela. Przy sadzeniu na ogół dominuje aspekt dekoracyjny, ale nie mniej ważny bywa aspekt praktyczny. Trawnik bowiem może nam uprzyjemnić przydomowe miejsce do grillowania, do zabawy, a nawet do uprawiania sportu. Obecnie możemy w punktach ogrodniczych wybrać już zarówno takie nasiona traw, które po wyrośnięciu mają nam wyłącznie cieszyć wzrok, jak i takie, po których można chodzić nie narażając miejsca na pojawienie się w nim piaszczystych łysin. Przykładem takiej trawy odpornej na deptanie może być wiechlina łąkowa. Możemy też wybrać nasiona, z których trawa układa się w dywan, takie gdy trawa układa się w regularne kępki oraz trawy kwitnące, stanowiące wręcz arystokrację w tej dziedzinie, choćby rozplenicę japońską. Trawy możemy też podzielić na długoletnie i jednoroczne.

Jednocześnie siejąc przydomową trawę powinniśmy wiedzieć, w jakich porach należy tę czynność wykonać. Warto wiedzieć również, że trawniki trzeba zasiewać mieszankami traw, co nierzadko ułatwiają nam opisy na metkach renomowanych firm. Rodzaj mieszanki wybieramy w zależności od tego, czy chcemy mieć trawnik ozdobny, rekreacyjny, czy sportowy. Na ogół z racji swojego przeznaczenia każdy z tych trawników powinien wykazywać się różnym stopniem odporności na deptanie.

Zacznijmy jednak od gatunków traw ogrodowych i ich właściwości…

Do najpopularniejszych, zwykle dosyć wytrzymałych należą odmiany kostrzewy, są to trawy niskie i bardzo niskie, które dobrze rosną na glebach ubogich:

– kostrzewa czerwona rozłogowa (charakteryzuje się wąskimi liśćmi, jest niska, może przekształcać się w darń);
– kostrzewa owcza (bardzo wąskie, wręcz nitkowate listki, może mieć różne odcienie zieleni, przekształca się w darń przy częstym koszeniu);
– kostrzewa czerwona kępowa (również przekształca się w darń, charakteryzuje się intensywnym zielonym kolorem).

Należy tu jeszcze wymienić przynajmniej trzy gatunki, które warto zastosować w mieszankach:
– wspomnianą wiechlinę łąkową,
– rajgras angielski,
– mietlicę pospolitą.

Jedną z zalecanych mieszanek do zasadzania trawników ozdobnych jest złożona z – kostrzewy, czerwonej, kostrzewy owczej i mietlicy pospolitej. Do trawników rekreacyjnych i sportowych warto jest wykorzystać mieszankę rajgrasu angielskiego i wiechliny łąkowej. Również podobny zestaw nasion można zastosować przy zasadzaniu trawnika uniwersalnego. Należy unikać przy trawnikach przydomowych stosowania nasion traw pastewnych.

Część firm zajmujących się obrotem i materiału siewnego stosuje mieszanki indywidualne, które już się sprawdziły u nabywców, przykładem może być www.cnpietrzak.pl, która jednocześnie prowadzi profesjonalne doradztwo w tej dziedzinie. Z usług tej firmy korzystają zarówno klienci polscy, jak i zza granicy.

Wysiew traw zależny jest od warunków klimatyczno-glebowych w danym regionie, ale najmniej ryzykujemy robiąc to na początku jesieni. Jeśli gleba jest już wystarczająco ciepła i wilgotna to wysiew możemy zrobić wiosną, np. w kwietniu lub maju.

trawa


Aktualności

Powiązane artykuły