Barbórka w Pogorzeli

barborka_64 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy święto górnika zwane Barbórką. Zawód górnika jest jednym z wielu zawodów w Polsce, które powoli giną, a wielu uczniów nie wie nawet, jak wygląda górnik. Z tej okazji, aby przybliżyć uczniom ginące zawody w imieniny św. Barbary, odwiedził naszą szkołę pan Ryszard Górski, który przez 25 lat pracował jako górnik w nadzorze górniczym oraz jako ratownik.

Pan Ryszard opowiadał nam o pracy pod ziemią, o zagrożeniach, o tym jak wygląda ubiór górniczy, jaka jest temperatura i ile godzin górnik może pracować pod ziemią. Ciekawostką była informacja, iż nasz gość na podziemnych skałach widział ślady prehistorycznych zwierząt. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego czapkę naszego gościa ozdabiają białe pióra i co oznaczają odznaczenia na klapach jego munduru. To była bardzo ciekawa lekcja.

Monika Wojtala Taudul

barborka_1 barborka_2 barborka_3 barborka_4 barborka_5 barborka_7 barborka_8 barborka_9 barborka_10 barborka_11 barborka_12 barborka_13 barborka_14


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Barbórka w Pogorzeli

 1. goldapiak

  parcie na szklo idzie co niektorych oho ho..

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Anonim

  Za ks. Włodzimierzem Kwietniewskim: Tradycja polska widzi w młodej św. Barbarze patronkę górników. Legendy chrześcijańskie ukazują nam św. Barbarę jako świadka Chrystusa wiernego, aż do męczeńskiej śmierci przyjętej z ręki własnego ojca. Tradycja chrześcijańska zalicza ją do grona szczególnych pośredników u Boga. A ma ta święta w szczególnej opiece ludzi wielu zawodów i różnych zajęć.
  W Polsce św. Barbarę za patronkę obrali sobie także ludzie pracujący na wodzie. Jej dzień świętowali razem z górnikami flisacy i przewoźnicy wodni. Nasza polska tradycja oddaje w opiekę św. Barbarze także ludzi umierających. Dla każdego z nas św. Barbara może być szczególną Wspomożycielką. Niech więc jej dzień, 4 grudnia, będzie dla nas okazją do polecenia jej opiece swojego życia, swojej trudnej pracy i tej chwili, kiedy trzeba będzie pożegnać się z naszą doczesnością.
  Barbórka (dawna pisownia Barburka do 1971 roku). Barburka czy Barbórka? W I tomie Słownika języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego z 1958 roku (s. 348) występowało słowo barburka (pisane mała literą), jednak czytelnika odsyłano natychmiast do hasła barbarka ‘zabawa górnicza z okazji dnia św. Barbary 4 grudnia’ (s. 346). Szerzej można przeczytać na : http://mirostowice.pl/blog,14-barburka-czy-barborka.html).
  Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...