Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności

Już za kilka dni Święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Gołdapscy policjanci przypominają, że nasze zachowanie nie umknie uwadze przestępców, którzy wykorzystując nasze roztargnienie mogą próbować nas oszukać czy też okraść.

Pośpiech, roztargnienie, sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty. Uważajmy więc w sklepach, na targowiskach, przy bankomatach, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w samochodach. Uważać też musimy na wirtualne zakupy w sklepach internetowych. Jeżeli chcemy się tego ustrzec stosujmy się do kilku prostych zasad podczas zakupów.

Podczas pobytu w sklepach, na parkingach i innych zatłoczonych miejscach pilnujmy  własnych torebek i kieszeni. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy. Warto też pamiętać, aby podczas pakowania zakupów nie pozostawiać portmonetek i toreb bez kontroli. Taką sytuację mogą wykorzystać złodzieje.

Ważne jest aby nie pozostawiać w samochodach, na widocznym miejscu, torebek, saszetek i przedmiotów wartościowych. Ograniczmy do minimum używanie telefonów komórkowych na ulicach, w parkach i wszystkich tych miejscach gdzie mógłby on zostać znienacka nam wyrwany.

Coraz większą popularnością cieszą się zakupy w Internecie. Bądźmy ostrożni przy zawieraniu takich transakcji. Uważajmy na super okazje. Jeśli bierzemy udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Warto też przy licytacji w Internecie poczekać do zakończenia aukcji zanim przelejemy pieniądze sprzedawcy. Koniecznie chronić należy swoje dane osobowe i hasła dostępu. Nie wysyłajmy nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz haseł.

Pamiętajmy, że odpowiednie zadbanie o własne bezpieczeństwo w wielu sytuacjach może uchronić nas od stania się ofiarą przestępstwa

 


Aktualności

Powiązane artykuły