W ramach projektu „Różnorodność kulturowa w jednym miejscu” mieliśmy do zrealizowania kilka głównych działań, m. in.: rekrutację do projektu, warsztaty z wyszywania, warsztaty z papierowej wikliny, warsztaty kulinarne oraz wspólne podsumowanie osiągniętych efektów. Głównym celem było przekazywanie wiedzy i umiejętności posiadanej przez starszych mieszkańców młodemu pokoleniu.
Jednocześnie nauczyliśmy Polaków typowych dla Ukraińców rzeczy i na odwrót. Jak również przekazaliśmy Nasz entuzjazm do wspólnego spędzania czasu wolnego.
Tak więc cały projekt zaczęliśmy od rekrutacji, którą rozpoczęła się już w czerwcu, w tym czasie ogłaszaliśmy planowane przedsięwzięcie i poszukiwaliśmy osoby chętne do uczestnictwa jak i pomocy w realizacji.
Po tym działaniu zaczęliśmy od spotkań warsztatowych z wyszywania, które odbywały się w lipcu i sierpniu. Działanie to miało na celu przybliżenie ukraińskiej kultury, rękodzieła, które widać na ukraińskich „soroczkach”. Uczestnicy mogli nauczyć się wyszywania haftem typowym dla ukraińskich wzorów. Niektórzy uczestnicy pozostawili swoje prace w siedzibie Stowarzyszenia z której zrobiliśmy małą wystawę.
Na przełomie sierpnia i września zaczęliśmy realizację warsztatów z wikliny papierowej, którego celem było powiązanie kultury ukraińskiej i polskiej poprzez naukę czegoś nowego. Obydwie kultury zaczynały „od zera” i wspólnie wspierali się podczas warsztatów. Prowadząca dość nietypowych jak dla nas warsztatów „zaraziła” całą społeczność cudeńkami z papierek. W trakcie zajęć powstało wiele koszyczków, gwiazdek, choinek i wiele innych przydatnych rzeczy. Z części z nich stworzyliśmy wystawę, którą można oglądać w naszej siedzibie.
Warsztaty kulinarne, które odbywały się we wrześniu i październiku pokazały uczestnikom jakie są typowe dania dla naszego regionu m. in. pierogi czy kartacze. Wiele młodych osób robiło podczas zajęć swoje pierwsze kartacze i wyszły wyśmienite, gdyż później każdy z nich próbował swoje kulinaria. Dzięki tym warsztatom uczestnicy mogli „zasmakować” polskiej kultury.
Ostatnim działaniem tegoż projektu było podsumowanie, które zostało zaplanowane na listopad. W trakcie tego działania uczestnicy projektu oraz osoby, które pomagały w realizacji całego projektu spotkały się na wspólnym poczęstunku. W między czasie można było obejrzeć wystawę ze wszystkich stworzonych rzeczy w trakcie projektu.
W ramach tego projektu osiągnęliśmy planowane rezultaty m.in. więcej osób dowiedziało się o naszych działaniach, wspólne spędzanie czasu wolnego jak i zorganizowanie wystawy.
Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Banie Mazurskie i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.
Czy można by było dowiedzieć się KTO organizował to COŚ i GDZIE się TO odbyło? Bo w tekście niestety brak podstawowych informacji. Kto to napisał?