VIII Spotkania z naturą i sztuką

PLAKAT-21-LISTOPADADom Kultury w Gołdapi – pracownia fotografii „Gniazdo”, zaprasza na VIII Spotkania z naturą i sztuką „NASZE I NIE NASZE KRAJOBRAZY”. Rozpoczynamy 21 listopada o godz. 17.00 w galerii K2, otwarciem wystawy pt. „Pacamera CLUB – fotografie 1985-2015”.

W katalogu do wystawy opatrzonym słowem wstępnym przez pomysłodawcę i realizatora wystawy – Radosława Krupińskiego, możemy przeczytać:

„Pacamera Club powstał w 1985 roku w Suwałkach przy Wojewódzkim Domu Kultury z inicjatywy ówczesnego dyrektora Zygmunta Gałaszewskiego, który misję założycielską klubu powierzył Stanisławowi J. Wosiowi.(…)

Na przestrzeni blisko trzydziestu lat przez Pacamera Club przewinęło się ponad 50 osób. Dla wielu z nich była to tylko chwilowa przygoda z fotografią, ale dla wielu stała się sensem życia. Wystawa jest tylko próbą zakreślenia horyzontów poszukiwań artystycznych poszczególnych autorów w różnych okresach ich twórczości. Wybrane na wystawę fotografie stanowią jedynie niezbędną, minimalną ilość pozwalającą mówić o wspólnocie pewnych obszarów zainteresowań jej twórców.(…)”

Na wystawie będzie można zobaczyć 60 fotografii 27 autorów.

Natomiast w holu kina o godz. 17.45 otworzymy drugą wystawę, której autorką jest gołdapianka Agnieszka Urynowicz. Agnieszka swoją wystawę przygotowała w pracowni fotografii gołdapskiego Domu Kultury.

„6 dni w Ziemi Świętej”, to relacja z podróży do Izraela, do miejsc religijnego kultu, miejsc ważnych dla trzech religii monoteistycznych.

W mini katalogu autorka napisała:

(…) Ziemia Święta jest fascynująca, ponieważ tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Za każdym razem zaskakuje zmiennością barw( na pustyni w maju dominują odcienie koloru żółtego i złocistych ugrów, natomiast w lutym na wzgórzach przeważa kolor zielony). Zachwyca różnorodnym krajobrazem i przyrodą, historyczną architekturą, majestatem gór z ich niedostępnością i tajemniczością.(…)

W Ziemi Świętej byłam dwa razy – wiosną 2012 r. i zimą 2015 r.

Pielgrzymki zorganizowali księża posługujący niegdyś w Gołdapi. Fotografowanie nie jest łatwe, ponieważ program jest napięty, wkrada się pośpiech. Należy dokonywać stale wyboru: słuchać słów przewodnika czy robić zdjęcia, modlić się – czy fotografować. Przeważnie wygrywały zdjęcia. Trzeba się wiele natrudzić, mieć podzielną uwagę – jednym uchem słuchać przewodnika i pilnować grupy by się nie zgubić. Do tego dochodzi nadmiar wrażeń i emocji, a także zmęczenie. Czasem ma się ochotę schować aparat, myśląc (… na dzisiaj dość), by po chwili znowu go wyjąć, bo oto ukazał się obiekt godny uwagi. (…)

W czasie wernisażu będzie można skosztować aromatycznej kawy z kardamonem, nagminnie pitej przez turystów z całego świata w jerozolimskich kafejkach.

W części filmowej spotkań zobaczymy dokumentalną podróż po wschodnich zakątkach Polski.

Film pt. „Cząstka Podlasia” jest projektem fotografa Zdzisława Folgi i filmowca Pawła Jankowskiego. Muzyka do filmu to dzieło Marka Kubika.

Na stronie poświęconej filmowi – www.czastkapodlasia.pl, można przeczytać:

„Cząstka Podlasia” to film dokumentalny, a w zasadzie impresja filmowa operująca wyłącznie muzyką i obrazem. Jest to swego rodzaju podróż, chwilami oniryczna, czasami bardzo realna, ukazująca unikalne walory przyrodnicze, różnorodność kulturową oraz magię Podlasia i wschodnich kresów Polski. W jednej z recenzji można przeczytać: „Świat widział już podobne produkcje, ale jeszcze nikt nigdy nie pochylił się tak malarsko nad Podlaskiem” Film często określany jest mianem „podlaskiej Baraki” w nawiązaniu do kultowego dzieła Rona Fricke.

Przed projekcją, jak również tuż po niej, będzie można porozmawiać z twórcami filmu.

Zapraszamy wstęp wolny.

PLAKAT-21-LISTOPADA

Powiązane artykuły