Seniorzy z Budzewa, Buder, Dubeninek i Lis w mazurskiej podróży w czasie…

gfl_3Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny realizuje projekt pn.: „Mazurskie podróże w czasie”, którego celem jest stworzenie warunków do wykorzystania wiedzy i umiejętności osób starszych w tworzeniu działań służących aktywizacji społeczności lokalnych.

Projekt jest realizowany z seniorami z miejscowości Budzewo, Budry, Dubeninki i Lisy gdzie odbywają się spotkania warsztatowe. Pierwsze warsztaty polegały na wspólnym poznawaniu dziedzictwa kulturowego współczesnych mieszkańców Mazur oraz przekazaniu tego dziedzictwa i mądrości młodszym pokoleniom.

Podczas spotkań seniorzy opowiadali o zwyczajach i tradycjach kultywowanych w ich rodzinnych domach i wsiach. Swoistymi „kapsułami podróży w czasie” okazały się tworzone w formie kolaży „mapy czasu” do zrobienia których, posłużyły przyniesione przez seniorów zdjęcia, listy, pamiętniki i inne przedmioty.

W ostatnim czasie seniorzy z Budzewa, Buder, Dubeninek i Lis spotkali się na warsztatach w Gołdapi. Podczas spotkań odbyły się m. in. warsztaty tworzenia kolaży i teatralnych inscenizacji, a także zajęcia przybliżające historię, zwyczaje i obyczaje mieszkańców Mazur oraz zajęcia relaksujące ciało i umysł.

– Uczestnikami naszego projektu są seniorzy z miejscowości z którymi współpracujemy w różnych formach od kilku lat – mówi Zbigniew Mieruński, koordynator projektu. – Wtrakcie działań poznajemy bardzo osobiste historie poszczególnych osób, ale też całych społeczności, a tym samym powojenną historię Mazur. Staramy się zachęcić uczestników do twórczej interpretacji ich życia w postaci kompozycji plastycznych i krótkich inscenizacji teatralnych, które zostaną zaprezentowane w ich wsiach. Kolaże stworzone w trakcie warsztatów, będzie można zobaczyć podczas wystawy w Bibliotece Publicznej w Gołdapi, będzie to też okazja do spotkania się z ich autorami oraz ich osobistymi historiami. Chętnych już dziś zapraszamy na otwarcie wystawy w dniu 27.11.2015 r. o godz. 17: 00. Podczas wystawy uczestnicy projektu zaplanowali przybyłym gościom coś dla ducha jak i ciała.

Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

-WZ-

gfl_1 gfl_2 gfl_4 gfl_5 gfl_6 gfl_7 gfl_8 gfl_9 gfl_10 gfl_11 gfl_12

loga_info_media

 


Aktualności

Powiązane artykuły