Opowiedzieli w nim o niełatwej drodze Polaków do wolności

lisy_1Tym, co zmarli za Ojczyznę, // Hołd wdzięczności Polska składa – 10 listopada uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej w Lisach przygotowali montaż słowno–muzyczny poświęcony 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Opowiedzieli w nim o niełatwej drodze Polaków do wolności, o tragicznych 123 latach cierpień i represji, o dążeniach wyzwolenia spod rządów zaborców czy też organizowanych ruchach narodowo-wyzwoleńczych. Podczas recytacji wierszy, czy śpiewania pieśni patriotycznych nasi uczniowie podkreślali, że Polska odzyskała niepodległość dlatego, że podjęła o nią walkę.

Na zakończenie części artystycznej zaprezentowaliśmy film edukacyjny na temat symboli narodowych. Przedstawiono w nim historię powstania godła, flagi państwowej i hymnu. Film skierowany został przede wszystkim do najmłodszych i miał na celu uświadomienie dzieciom, co oznacza nazywanie siebie małym Polakiem.

W naszej szkole kultywujemy tradycje i dbamy o pamięć, bo historia to korzenie, to przyszłość narodu, a „naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”/J. Piłsudski/.

11 listopada jako narodowe Święto Niepodległości skłania nas do refleksji nad patriotyzmem, ale to także hołd jaki składamy wszystkim tym, którzy walczyli za naszą wolność.

Katarzyna Wysocka

lisy_2 lisy_3 lisy_4 lisy_5 lisy_6 lisy_7


Aktualności

Powiązane artykuły