Święto Drzewa w Szkole Podstawowej w Pogorzeli

pogorzel_9Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2002 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pogorzeli od wielu lat czynnie włączają się w akcję. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „Czytamy drzewom”, w programie czytania znalazły się wiersze: „Drzewa” – Jana Brzechwy, „Drzewo kwitnące” – Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej”, „Drzewa” – ks. Jana Twardowskiego oraz „Wysokie drzewa” – Leopolda Staffa. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez pana Podleśniczego Henryka Bazylewicza. Pan Podleśniczy od wielu lat wspaniale współpracuje z naszą szkołą, przeprowadza fantastyczne zajęcia, potrafi zaciekawić każdego ucznia swoimi opowieściami. Z nadleśnictwa otrzymaliśmy sadzonki drzew, które razem z Panem Henrykiem posadziliśmy na terenie szkoły.

Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska.

Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. Święto Drzewa od 12 lat integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych takich jak: sadzenie drzew,  zakładanie ogrodów.

pogorzel_1 pogorzel_2 pogorzel_3 pogorzel_4 pogorzel_5 pogorzel_6 pogorzel_7 pogorzel_8 pogorzel_10 pogorzel_11 pogorzel_12


Aktualności

Powiązane artykuły