Elementy odblaskowe ratują życie!!!

I miejsce Teresa Budzejko. Konkurs  fotograficzny  Którędy  do bezpieczeństwa ”Znów mamy jesień. Szybko zapada zmrok, a niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nie zawsze są widoczni dla kierowców. Apelujemy o używanie przez dzieci i dorosłych odblasków, które na drodze poprawiają bezpieczeństwo, a nawet mogą uratować życie.

W okresie jesienno–zimowym szybko zapada zmrok, a droga hamowania pojazdów jest wydłużona. Jeżeli pieszy jest ubrany na czarno, a rowerzysta porusza się nieoświetlonym jednośladem i nie posiada na sobie żadnych elementów odblaskowych, to kierujący pojazdem ma szansę zauważyć ich z odległości 30 – 40 metrów. Kamizelka odblaskowa, opaska czy też inny odblaskowy element noszony przez pieszego spowodują, że kierowca zobaczy go już z odległości około 120 – 160 metrów, a jeśli kierowca użyje długich świateł, to nawet 1000 metrów. W związku z tym – ma czas na zmniejszenie prędkości auta lub wykonanie innego bezpiecznego manewru.

Jak co roku gołdapscy policjanci podejmują działania, które mają na celu wyczulić rozbawione jeszcze po wakacjach dzieci na zagrożenia czyhające na ruchliwych drogach. Policjanci kontrolują stan trzeźwości kierowców przewożących dzieci, monitorują tereny przyszkolne ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowe ustawienie znaków drogowych.

Pamiętajmy!!!

Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Fotografia Teresy Budzejko – I miejsce w Konkursie fotograficznym „Którędy do bezpieczeństwa?”.
Konkurs zorganizowany w 2014 roku w ramach projektu realizowanego przez KPP w Gołdapi i Starostwo Powiatowe w Gołdapi pn.:  „ON, TY I JA NA TEJ SAMEJ DRODZE – II EDYCJA”.

I miejsce Teresa Budzejko. Konkurs  fotograficzny  Którędy  do bezpieczeństwa ”


Aktualności

Powiązane artykuły