Były to niezapomniane chwile dla zespołu

jubileusz_3W niedzielę 30 sierpnia odbyła się uroczystość 30–lecia istnienia zespołu „Rominczanie”. Obchody rozpoczęły się od Mszy Św. w kościele parafialnym w Dubeninkach. Mszę Św. sprawował ks. proboszcz Tadeusz Korosteński, zespół przygotował oprawę liturgiczną, a całość uświetnił śpiew w wykonaniu zespołów ludowych przybyłych na tę Eucharystię. Wzruszającym momentem był występ zespołu „Padrugi” z obwodu kalingradzkiego FR.

Po Mszy Św. odbył się jubileuszowy koncert na boisku przy miejscowej szkole. Można było usłyszeć historię zespołu, obejrzeć wystawę zdjęć, ukazujących zespół na przestrzeni 30 lat jego istnienia oraz album o zespole wydany na tę okoliczność. Członkowie zespołu otrzymali mnóstwo życzeń, kwiatów, upominków oraz podziękowań od przybyłych gości. Zespół także dziękował wszystkim, dzięki którym mogą istnieć – szczególnie tym osobom, które wcześniej należały do zespołu, oraz tym, z którymi przez te 30 lat współpracował.

Zespół „Rominczanie” oraz najmłodsi jego członkowie zaśpiewali swoje tradycyjne pieśni, po czym odbył się koncert zaproszonych zespołów: „Znaroku” z Przerośli, „Zajączkowiaki” z Zajączkowa (gmina Bakałarzewo), „Zorniczeńka” z Wysokiego (gmina Raczki), „Prząśniczki” z Kowal Oleckich, „Zorepad” z Bań mazurskich, wspomniany już wyżej zespół „Padrugi” z Obwodu Kalingradzkiego, oraz przybyła nieco później kapela „Onegdaj” z Filipowa. Koncert ten dał możliwość usłyszenia pieśni suwalskich, które zostały zaśpiewane przez zespoły obecnie funkcjonujące na Suwalszczyźnie, ale i śpiewane przez zespół „Rominczanie”, jak i zespół przybyły z Kowal Oleckich. Była to też dobra okazja do ujrzenia różnorodności repertuarowej – usłyszeliśmy bowiem także pieśni ukraińskie, kultywowane przez zespół „Zorepad”, jak i rosyjskie, zaprezentowane przez gości z obwodu kalingradzkiego FR. Niektóre mogliśmy zaśpiewać wspólnie razem. Spotkanie to ukazało, że pieśni, tradycja nie znają granic. Były to niezapomniane chwile dla zespołu, a mam także nadzieję, że i dla wszystkich osób uczestniczących w tej uroczystości.

Uroczystość jubileuszowa została  zorganizowana przez stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” oraz współpracującą z nim grupę nieformalną „Rominczańsko zakręceni” w ramach projektu „Suwalskie pieśni na mazurskiej ziemi – Jubileusz 30 – lecia pracy twórczej zespołu „Rominczanie” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Gołdapski Fundusz Lokalny, ze środków Gminy Dubeninki, Powiatu Gołdapskiego   oraz programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie” dofinansowanego przez MPiPS w ramach FIO).

jubileusz_1 jubileusz_2 jubileusz_4 jubileusz_5 jubileusz_6 jubileusz_7 jubileusz_8 jubileusz_9 jubileusz_10 jubileusz_11 jubileusz_12 jubileusz_13 jubileusz_14 jubileusz_15 jubileusz_16 jubileusz_17

Powiązane artykuły