Nie tylko barszcz Sosnowskiego!

nawloc_6Kiedy przejedziemy się o tej porze roku poza nasze miasto – po ugorach, dawnych łąkach, choćby w pobliżu wiaduktu koło Niedrzwicy, zauważymy całe łany żółtych roślin. Jest to w większości nawłoć, kanadyjska lub pospolita, zaliczana obecnie do tak zwanych roślin inwazyjnych i coraz bardziej…  zaburzająca ekosystem poprzez zmniejszanie różnorodności biologicznej.

Nawłoć kanadyjska lub pospolita stosowana była w ogrodach jako roślina dekoracyjna, tyle że „po przedostaniu się przez płot” na drugą stronę stała się po prostu szkodnikiem.

W Gazecie Krakowskiej w artykule „Przyrodnicy alarmują. Kanadyjska nawłoć atakuje łąki w Beskidzie” jest m.in. taka wypowiedź biologa: W rezultacie zmniejsza się baza pokarmowa dla zamieszkujących łąki bezkręgowców, zwiększa wilgotność, a temperatura spada. Znikają mrówki, motyle, muchówki i błonkówki, co powoduje, że żywiące się nimi zwierzęta muszą wynieść się na inne tereny. Uciekają także ptaki, które w nawłoci nie mają odpowiednich miejsc na zakładanie gniazd.

Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/993993,przyrodnicy-alarmuja-kanadyjska-nawloc-atakuje-laki-w-beskidzie,id,t.html

W przeciwieństwie do barszczu Sosnowskiego w niewielkich ilościach roślina ta ma zastosowanie, choćby jako lecznicza herbatka lub jako roślina dekoracyjna. Mimo to w wypadku okolic Gołdapi chyba już warto pomyśleć o zapobieżeniu dalszej inwazji nawłoci, ponieważ zanim się obejrzymy może być za późno, a zwalczanie nawłoci jest podobno bardzo trudne.

http://nowoczesnerolnictwo.pl/inwazyjne-gatunki-roslin-wokol-nas/

nawloc_1 nawloc_2 nawloc_3 nawloc_4 nawloc_5 nawloc_7 nawloc_8

 


Aktualności

Powiązane artykuły