Na starej fotografii

Fotografia sprzed I wojny światowej, pochodzi z pocztówki wydanej w roku 1902 przez gołdapskie wydawnictwo F. Bremer. Na miniaturowej panoramie rzadki na gołdapskich pocztówkach widok miasta od strony południowej. 

Po lewej stronie widoczne wśród drzew zabudowania to zapewne strzelnica, której wały są widoczne do dzisiejszego dnia. Budynek ze ścianą z pruskiego muru starsi mieszkańcy pamiętają jako „meksyk”, budynek wielorodzinny, który rozebrany został w połowie lat dziewięćdziesiątych. Zapewne miał wtedy ponad sto lat. Z prawej strony widoczne wieże trzech kościołów a obok na bliższym planie istniejący do dziś budynek plebanii kościoła katolickiego, dziś budynek mieszkalny.


Aktualności

Powiązane artykuły

8 komentarzy do “Na starej fotografii

  1. Anonim

    ŁADNY WIDOK WIDAĆ TRZY WIEŻE KOŚCIOŁÓW

  2. szkoda , że nie ma publikacji drukowanej ze starymi zdjęciami GOŁDAPI.

  3. Anonim

    Ależ jest, tylko, że w niewielu egzemplarzach. Nosi tytuł „Gołdapianie po 1945 roku.

    1. zajączek

      Tylko, że tam połowa książki to zdjęcia M. Mirosa. Nie wiem dlaczego, przecież nigdy nie był i nie jest gołdapianinem.
      Tylko boćwinkowianinem.

      1. To może sprawdź jeszcze raz, zwłaszcza fotografie czarno-białe, bo na nich się opiera ta publikacja… Poza tym – ilu gołdapian sześćdziesięciolatków i starszych urodziło się w Gołdapi?

  4. ex-gołdapianin

    Nie przesadzajmy. Książek ze starymi zdjęciami Gołdapi i okolic, czy pocztówkami jest bardzo wiele. Wystarczy poszukać w necie. Nie znaczy to wcale, że nie przydałoby się jakieś nowe wydawnictwo, np. Gołdap, powiat gołdapski albo Puszcza Romincka na starej pocztówce. Zamieszczona pocztówka jest przepiękna i bardzo rzadka.

  5. MARIUSZ D

    wały są nadal tam widoczne

  6. Statua

    Zajączek ma problem sam z sobą …. Jak to zajączek… 😉 Nie doczytał … Nie wie… A jednak głos zabiera 😉 Pomyliłeś zajączku książki!