Kartaczewo tuż-tuż. Zapraszamy do wzięcia udziału w sztandarowych konkursach na Mistrza Kartaczy 2015 (restauracje i zakłady gastronomiczne) i Mistrza Kartaczy Domowych 2015 (osoby fizyczne). Tegoroczne zasady nie wyznaczają „sztywnych ram” i dają swobodę doboru produktów i „patentów” kulinarnych wszystkim uczestnikom konkursów.
Naszym jedynym wymogiem jest to, aby kartacze były jak wskazuje sama ich nazwa – kuliste. Do pobrania regulaminy i karty zgłoszeń.
Jak co roku nieodłącznym punktem wydarzenia będzie kiermasz produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, oraz występy artystyczne i prezentacja regionalnego rękodzieła. Zapraszamy rękodzielników, wystawców do udziału. Karta zgłoszenia w załączniku.
Załączniki:
formularz_konkurs_kulinarny 2015
formularz_konkurs_publicznosci
regulamin konkursu kartacze domowe 2015
regulamin konkursu Mistrz Kartaczy 2015
Okrągły kartacz to jak większa pyza z mięsem. Kartacz powinien być podłużny, bez względu na to, czy panu Słomie się to podoba, czy nie.
Pozdrawiam.
Pozwól Zajączku mieć innym zdanie odrębne – to zdecydowanie ułatwia życie i zbliża do ludzi… Co do kulistych kartaczy to w wielu rodzinach jest taka tradycja. Zaś przepisów na kartacze jest mnóstwo. Na przykład – kiedyś był taki bar pod Oleckiem przy stacji benzynowej. Podawano tam świetne kartacze – kuliste.
Oczywiście każdy może mieć zdanie odrębne, problem w tym, redaktorze, by nie narzucać go jako obowiązującego i jedynie słusznego.
Pan Słoma (nie pamiętam w którym roku) opublikował przepis na kartacze – właśnie jedynie słuszne – okrągłe.
A może sięgnijmy do tekstu prof. Krystyny Szcześniak, dla mnie autorytetu w sprawach tradycji i historii regionu:
http://goldap.org.pl/2014/07/kartacze-kolduny-cepeliny-a-moze-pyzy-lub-klinki-2/
I nie upierajmy się, że kartacze muszą być okrągłe, nie narzucajmy kształtu w konkursie, bo przecież chodzi o smak, nie o kształt.
Pozdrowienia.
Pozdrowienia