Dzieje się u „Rominczan”…

rominczanie_2W czerwcu w projekcie „Suwalskie pieśni na mazurskiej ziemi – Jubileusz 30-lecia pracy twórczej zespołu „Rominczanie” – znowu wiele się działo. 6 czerwca. członkowie zespołu „Rominczanie” w ramach stowarzyszenia „Głos Puszczy Rominckiej” uczestniczyli w pikniku „Żytkiejmira” w Żytkiejmach.

Zapoznawali uczestników tej imprezy z tradycyjnymi pieśniami regionu oraz słownictwem gwarowym. Skorzystały z tej okazji nie tylko dzieci, ale całe rodziny. Dnia 9 czrrwca odbyło się spotkanie z osobami, które wcześniej należały do zespołu, a teraz z różnych przyczyn już nie mogą aktywnie w spotkaniach zespołu uczestniczyć. 13 czerwca odbyła się natomiast sesja zdjęciowa zespołu w Puszczy Rominckiej i okolicach. Kolejnym ważnym wydarzeniem był piknik „Noc świętojańska nad Bludzianką”, zorganizowany 20 czerwca na plaży gminnej w Kiepojciach.

W międzyczasie odbyły się też kolejne spotkania zespołu w celu dokończenia pracy nad albumem. Powoli spływają też wspomnienia o zespole od instytucji, z którymi współpracował on na przestrzeni lat swojego istnienia. Były też kolejne występy – szczególnie ważnym okazał się udział w kolejnych Orzyskich Spotkaniach Folklorystycznych 21 czerwca. W Przeglądzie wziął udział zespół oraz najmłodsi jego członkowie: Piotrek Buza, który zaśpiewał pieśń „Dawna święta powieść niesie”, i Julia Sztejter z piosenką „W polu stojała olszyna”. Sukces udało się odnieść wszystkim. Zespół zajął II miejsce, a Piotrek i Julka – wyróżnienie. Gratulujemy!

Działania organizowane były przez stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” oraz współpracującą z nim grupę nieformalną „Rominczańsko zakręceni” w ramach Projektu „Suwalskie pieśni na mazurskiej ziemi – Jubileusz 30–lecia pracy twórczej zespołu „Rominczanie” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Gołdapski Fundusz Lokalny, ze środków Gminy Dubeninki, Powiatu Gołdapskiego oraz programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie” dofinansowanego przez MPiPS w ramach FIO).

 


Aktualności

Powiązane artykuły