Połączono przyjemne z pożytecznym

DSC_0511„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” Słowa autorstwa Janusza Korczaka znakomicie ilustrują to, co działo się 3 czerwca w Szkole Podstawowej nr 3 w Gołdapi, podczas obchodów Dnia Dziecka. Wiele roześmianych i szczęśliwych twarzy uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości można było zobaczyć podczas realizacji projektu „Średniowiecze – podróż w czasie”.

Zabawę rozpoczął dyrektor Leszek Retel, który wręczył uczniom klucz- symboliczny znak władzy nad szkołą. Zgromadzeni widzowie mogli bawić się wraz z uczniami, którzy pracowali nad projektem przez cały rok szkolny pod kierunkiem Katarzyny Boruc, przy współpracy z paniami: Karoliną Rzędzian, Justyną Kołodziej, Krystyną Czarniewską, Iwoną Malinowską-Januszkiewicz i Mirosławem Bobrowskim.

Damy dworu, paziowie i rycerze w barwnych strojach z epoki śpiewając, tańcząc oraz odgrywając scenki o tematyce historycznej, przenieśli widzów w czasy Średniowiecza. Podczas występu zaprezentowano między innymi takie utwory jak : „Pieśń żaków”, „Katedr świat” „Bell” nawiązujące do średniowiecznych katedr. Ich klimat podkreślały wspaniałe, kolorowe witraże umieszczone w scenografii, własnoręcznie wykonane przez uczniów. Zaprezentowano też utwory wykonane przez tegorocznych laureatów i finalistów konkursu piosenki.

Uwagę publiczności zwrócił zwłaszcza chorał gregoriański „Lesiem Fundamentum”, który zaprezentowano w oryginalny sposób łącząc elementy średniowieczne z nowoczesnymi. Kolejne piosenki przeplatano scenkami tematycznymi pt. „Szkoła”, „Smok” i „Amory” przygotowanymi przez uczniów klasy 6a pod opieką Krystyny Czarniewskiej. Występy artystyczne zakończył mix tańców utrzymanych w klimacie epoki średniowiecznej , połączonych z tańcem towarzyskim.

Uczniowie w przygotowywaniu zabaw niczym nie ustępowali swoim wspaniałym i pomysłowym rodzicom. Sami przygotowali wiele atrakcji: zabawy rycerskie (strzelanie z łuku, rzut toporem, spychacze, przeciąganie liny),łowienie jabłek, poszukiwanie skarbu, nauka akrobacji. Karolina Rzędzian nadzorowała część projektu związanej z rękodziełem. Dochód z kiermaszu przeznaczono na cele charytatywne. Jednym z najbardziej obleganych stoisk, było to, na którym wszyscy mogli spróbować pysznych potraw kuchni średniowiecznej, przygotowanych pod opieką pani Justyny Kołodziej. Uczniowie pokazali też efekty warsztatów artystycznych: witraże i gliniane naczynia (wykonane pod okiem Marty Żabickiej i Małgosi Rusek) oraz makietę zamku średniowiecznego zrobioną techniką quillingu. Każdy mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie w średniowiecznym przebraniu albo odwiedzić Grotę Czarownic, w którą zmieniła się sala wony Malinowskiej-Januszkiewicz. Ci, którzy mieli odwagę przez nią przejść twierdzili, że była straszna, ale mówili o tym z uśmiechem na twarzy.

Chociaż uczniowie włożyli w projekt wiele pracy, przełożyło się to na radość i satysfakcję, czego dowodem były pełne optymizmu i zadowolenia wpisy w pamiątkowej księdze. Jednym słowem połączono przyjemne z pożytecznym.

To był naprawdę wyjątkowy Dzień Dziecka dla wszystkich: dzieci, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości.

Krystyna Czarniewska i Katarzyna Boruc


Aktualności

Powiązane artykuły