… Krasnoludki są na świecie

wycieczka 02.06.15 033Takie motto towarzyszyło zajęciom zorganizowanym 2 czerwca w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Dzieci z klasy 1D i 2B ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi wraz z wychowawczyniami – Joanną Pień i Sylwią Kurpios-Sawicką – na moment przeniosły się w czas dzieciństwa, młodzieńczych lat i okresu twórczości literackiej pisarki.

Trudno było im wyobrazić sobie świat bez elektryczności. Dzięki wystawie eksponatów dzieci wyobraziły sobie szkołę ponad 100 lat temu. Już na wstępie Koszałek-Opałek, eksponat muzealny, zaprosił dzieci do krainy książek pisarki. Tam siedząc na miękkich poduszkach dzieci słuchały znanych i mniej znanych utworów autorki. Po zwiedzeniu sal muzealnych uczniowie wykonywali kukiełki przedstawiające krasnoludków.

Pracy plastycznej towarzyszyło słuchanie fragmentów książki wygłaszanej przez panią kustosz. Zajęcia w muzeum zachęciły dzieci do literatury pisanej piórem Marii Konopnickiej. Wizyta w Suwałkach zakończyła się obejrzeniem spektaklu „Pchła Szachrajka” w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego w Warszawie. Profesjonalna scenografia, pieczołowicie dobrana oprawa muzyczna zauroczyły dzieci. Swą grą aktorzy wprowadzili widzów w zdumienie i zachwyt. Ogromne wrażenie wywołały szybkie zmiany kreacji aktorskich jednego artysty. Po spektaklu uczniowie zostali zaproszeni do udziału w warsztatach plastycznych. Tam zespołową pracą z pasków i kół wyczarowały łąkę. Zadowolone wróciły do domu.

Małgorzata Maciulewska, Iwona Radziszewska


Aktualności

Powiązane artykuły