Jak dbać o stopy, aby nie wstydzić się ich latem?

Gdy myślimy o stopach, nie bez żalu przyznajemy, że są one jedną z najbardziej zaniedbywanych części ciała. Przez całą zimę nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi i dopiero latem, gdy nadchodzi sezon na odkryte buty, przypominamy sobie o zaniedbaniach odkrywając ich skalę. Tymczasem dbanie o stopy jest zadaniem na cały rok, im bowiem szybciej otoczymy je opieką, tym mniej troski będą wymagały późną wiosną, gdy mamy już naprawdę mało czasu.

Problem suchych pięt

Przyglądając się naszym stopom musimy mieć świadomość, że składa się na nie ponad dwadzieścia różnych kości, trzydzieści stawów, sto ścięgien i wiązadeł, dwadzieścia mięśni i kilkaset gruczołów potowych. Niestety, stopy nie posiadają choćby jednego gruczołu łojowego, Nietrudno się domyślić, że pociąga to za sobą poważne konsekwencje i stopy stają się tą częścią kobiecego ciała, która jest w największym stopniu narażona na przesuszenie. Lato to zresztą pora roku, która jest dla stóp szczególnym wyzwaniem, gdy bowiem wysokie temperatury występują w połączeniu z ciepłym wiatrem, uaktywniają się gruczoły potowe, a brakuje tego, który w naturalny sposób natłuszczałby powierzchnię stóp. Odpowiednie nawilżanie jest więc szczególnie ważnym elementem troski o stopy.

Gdy pięty pękają

Słońce i wiatr nie tylko wysuszają stopy, ale również przyczyniają się do tego, że ich skóra staje się szorstka, piekąca i zaczyna się łuszczyć. Niewiele zatem trzeba do tego, aby utworzyły się pierwsze zgrubienia, a same stopy zaczęły pękać. Najbardziej niebezpieczne są otwarte rany na piętach, mogą one bowiem prowadzić nie tylko do stanu zapalnego, ale również do zakażenia. Już choćby dlatego, nie powinno się ignorować nawet niewielkich niepokojących zmian, groźne potrafią być bowiem zarówno kurzajki, jak i grzybica paznokcia. W takim przypadku wyleczenie źródła choroby jest ważniejsze niż jakiekolwiek zabiegi kosmetyczne. Szczególnie niebezpieczne może okazać się szorowanie pięt specjalną tarką, groźny potrafi być jednak również nieprofesjonalny pedicure.

Co warto wiedzieć o kremach do stóp?

Gdy stopy są wolne od problemów takich, jak choćby grzybica, można przystąpić do zabiegów pielęgnacyjnych. Warto przy tym pamiętać, aby wykonywać je w kilku etapach. Pierwszym krokiem powinno być ich staranne mycie z wykorzystaniem mydła glicerynowego, ma ono bowiem właściwości nawilżające. Dobrym pomysłem jest też dodawanie do wody oliwy z oliwek o działaniu natłuszczającym. Warto pamiętać i o tym, że nasze stopy powinny mieć kontakt z silnie nawilżającym kremem. Co ciekawe, nie jest wcale powiedziane, że musi być to specjalny krem przeznaczony do stóp, często bowiem wystarcza krem do ciała, twarzy albo rąk. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim obecność odpowiednich składników, a nie przeznaczenie kremu zdefiniowane przez jego producenta. Oczywiście, nasze działania powinny uwzględniać także skalę problemu, dobrym pomysłem jest więc wysmarowanie szczególnie wysuszonych stóp grubą warstwą kremu oraz pozostawienie ich na noc w bawełnianych skarpetkach.

Kolejnym krokiem na drodze ku pięknym stopom powinno być moczenie ich w ciepłej lub letniej wodzie. Zabieg taki warto powtarzać przynajmniej raz na tydzień, pozwala on bowiem na rozmiękczenie skóry, co jest dobrym wstępem do wykonania peelingu pięt. W czasie tego zabiegu usuniemy martwy naskórek, a dzięki temu aktywne składniki stosowanego przez nas kremu będą się mogły znacznie lepiej wchłaniać. Zgrubiała i chropowata skóra na piętach powinna być regularnie usuwana, wykonywanie tej czynności nie może jednak następować w sposób przypadkowy. Tu dobrym rozwiązaniem jest tarka, odradza się przy tym szorowanie pięt pumeksem, istnieje bowiem ryzyko, że rozwiną się w nim bakterie, co będzie stanowiło dodatkowe zagrożenie dla stóp.

Gdy skóra na piętach jest wyjątkowo gruba, wskazane jest zastanowienie się nad wizytą w salonie kosmetycznym. Wśród oferowanych tam zabiegów znajduje się kąpiel parafinowa nie tylko nawilżająca, ale i regenerująca stopy. Już jedna wizyta okazuje się często wystarczająca i pozwala na kontynuowanie zabiegów w domowym zaciszu.

Więcej tego typu porad dotyczących urody znajdziesz na: http://supple.pl/a?tag=uroda


Aktualności

Powiązane artykuły