Dziecko swoje prawa ma, dziecko swoje prawa zna

IMG_1107Obchodzony 1 czerwca Dzień Dziecka stał się doskonałą okazją, by o prawach, korzystaniu z nich i przestrzeganiu przez osoby dorosłe porozmawiać z samymi zainteresowanymi. Toteż w Oddziale dla dzieci Gminnej Biblioteki Publicznej w Baniach Mazurskich 3 czerwca przeprowadzono lekcję biblioteczną pt. „Dziecko swoje prawa ma, dziecko swoje prawa zna”.

Na zajęcia przybyły dzieci z miejscowej świetlicy szkolnej wraz ze swoją wychowawczynią – Katarzyną Górską. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z ich prawami oraz dokumentem, który je gwarantuje tj. Konwencją o prawach dziecka. Uczniowie bez problemu potrafili wskazać osoby, do których mogą się zwrócić w sytuacji łamania przysługujących im praw. Z zainteresowaniem wysłuchali również opowiadania „Pięć minut roboty” ze zbiorku „Moje prawa ważna sprawa!” autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel i Renaty Piątkowskiej, z którego dowiedzieli się, że w Chinach, Indiach czy Afryce już ośmioletnie dzieci zmuszane są do niebezpiecznych lub szkodliwych prac. Po zapoznaniu się z sytuacją rówieśników żyjących w biednych krajach, którzy muszą pracować po kilkanaście godzin dziennie – bez prawa do nauki i czasu wolnego – dzieci zgodnie stwierdziły, że chętnie będą pomagać rodzicom w domowych porządkach, które nie mają nic wspólnego ze zmuszaniem ich do niewolniczej pracy.

Przeprowadzona lekcja uświadomiła małym czytelnikom, że wszystkim dzieciom na całym świecie przysługują takie same prawa, bez względu na to, jaką mają płeć, narodowość, kolor skóry, skąd pochodzą, jakim językiem mówią i jakie religie wyznają, czy są pełnosprawne, czy niepełnosprawne. Podsumowując zajęcia dzieci jednogłośnie oświadczyły, że najważniejszym prawem jest prawo do życia.


Aktualności

Powiązane artykuły