„Nauczmy się na pamięć tego kraju…”

lisy_130 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Lisach uczcili 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w patriotycznym spektaklu ,,Nauczmy się na pamięć tego kraju…”. Na szkolnej scenie pojawiły się barwne postacie z 1791 r.: szlachta, chłopi, mieszczanie, a także marszałek sejmu i król Stanisław August Poniatowski.

Przedstawiły one najważniejsze postulaty mówiące o zmianie władzy w państwie. Część inscenizacji dotycząca obrad Sejmu Wielkiego wzbudziła największe emocje. Uchwalenie tak wielkiego aktu miało przecież służyć uregulowaniu zasad funkcjonowania kraju, zjednoczeniu całego narodu i wskazanie mu drogi do niepodległości, miało być ostatnią szansą na ocalenie Polski.

Twórcy pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji byli dumni ze swego dzieła. Większość społeczeństwa cieszyła się, gdyż wierzyła w moc reform. Bohaterowie naszej inscenizacji chcieli jednak przekazać wszystkim coś jeszcze – to, że droga do niepodległości nie polega tylko na odnoszeniu zwycięstw. Wiadomo, że Konstytucja 3 Maja po roku została unieważniona. Jednak stała się kolejną cegłą służącą do budowy współczesnej Polski. Przetrwała i stała się wyznacznikiem, podstawą dzisiejszego systemu. Polakom nie udało się uniknąć rozbiorów i nasz kraj zniknął z mapy świata na 123 lata, ale duch walki przetrwał. Duch, który kazał wierzyć w Ojczyznę kolejnym pokoleniom Polaków. Duch, który połączył wszystkich w jeden Naród.

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, to kolejna lekcja patriotyzmu. To działania wychowawcze nauczycieli, aby docenić wysiłek przodków włożony w to, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Staramy się ,,uczyć na pamięć tego kraju…”, bo mamy świadomość tego, jak ważna jest nasza historia. Bo bycie patriotą polega też na tym, że się pamięta…

Katarzyna Wysocka – nauczyciel historii


Aktualności

Powiązane artykuły