Lepiej być odjazdowym bibliotekarzem…

Odjazdowy bibliotekarz 2015 _6„Odjazdowy Bibliotekarz” to ogólnopolska akcja społeczna zorganizowana po raz drugi w naszym mieście 9 maja. Celem rajdu jest integracja środowiska czytelniczego, promowanie bibliotek i czytelnictwa oraz propagowanie roweru jako środka lokomocji. W tegorocznym rajdzie udział wzięli nie tylko bibliotekarze, ale również czytelnicy, miłośnicy książki, bibliotek i rowerów.

Trasa wyniosła kilkanaście kilometrów. Rozpoczęło się od zbiórki uczestników o 11.45 przed budynkiem Biblioteki Publicznej w Gołdapi gdzie odczytany został regulamin rajdu. Uczestnicy otrzymali kamizelki oraz chorągiewki z logo akcji „Odjazdowego Bibliotekarza”. Trasa biegła przez centrum miasta, Lipową, Kolejową, 1-go Maja, Świerkową do Promenady Zdrojowej gdzie odbywał się Festiwal Cittaslow. Po festiwalu powrót do biblioteki.

Uczestnicy rajdu najpierw udali się w stronę Lasu Kumiecie gdzie czekało ognisko, każdy mógł samodzielnie upiec kiełbaskę, posilić się i odpocząć. Organizatorzy przygotowali również książki i każdy mógł wybrać coś dla siebie. Kolejnym punktem zaplanowanym podczas rajdu był konkurs na „Lepieja”, polegający na dokończeniu rymowanki. Wszyscy uczestnicy bardzo chętnie wzięli udział. Ich pomysły były pełne humoru i ciekawych skojarzeń. Wśród cytatów są również odpowiedzi dzieci. Trzy najbardziej pomysłowe skojarzenia zostały nagrodzone przez organizatorów:

I miejsce – (Dominika Wierkiewicz) „Lepiej być odjazdowym bibliotekarzem niż bałaganiarzem”;

II miejsce – (Henryk Sztabiński) „Lepiej jest do biblioteki pędzić niż czas w samotności spędzić”;

III miejsce – (Przemysław Ćwik) „Lepiej na rowerze jechać w las niż na tablecie tracić czas”.

Już na miejscu festiwalowym malowaliśmy dzieciom twarze, gdzie najważniejszym motywem był ślimak, chociaż malowane były również – dinozaury, koty, kwiatki, spider-man. Zainteresowaniem cieszyły się również bańki mydlane. Dorośli mieli możliwość zapoznania się z publikacjami z oficyną wydawniczej „Z bliska” Biblioteki Publicznej w Gołdapi.

O 14.00 zwartą grupą dla wszystkich zainteresowanych powrotem na metę rajdu ruszyliśmy ulicami Stadionową, Suwalską, Paderewskiego do biblioteki.

W rajdzie udział wzięło 20 osób.

Organizatorem akcji była grupa koordynująca składająca się z przedstawicieli Biblioteki Publicznej w Gołdapi.


Aktualności

Powiązane artykuły