Legenda o Jeziorze Czupowskim

Szanowna Redakcjo. Za Waszym pośrednictwem pragnę przedstawić pewną legendę związaną z jeziorem Czupowskim. Z poważaniem Jan Modzalewski

Skrzynia ze skarbem w Jeziorze Czupowskim (zwanym też Ciche)

mapka

Mapa przedstawiająca Jezioro Ciche

Wiele, wiele lat temu – jak podawała legenda – pływała w jeziorze Ciche (Stillen See) pod Żabinem (Schabienen) duża skrzynia. Ale nikt nie mógł nawet zbliżyć do skrzyni, ponieważ ogromny czarny rak siedział na niej i każdy, kto chciał podnieść wieko (pokrywę) bał się tego ogromnego zwierzęcia.

W tym czasie mieszkał w Klewinach (Klewienen) człowiek bogaty, który również słyszał o skarbie znajdującym się w skrzyni i chciał go pozyskać.

Pan z Klewin znał wielkiego maga i zwrócił się do niego, aby mu pomógł. Mag zgodził się. Udali się nad jezioro. Bogacz zgodził się zapłacić w pierwszej kolejności magowi. Mag chciał dla siebie tylko to, co będzie w skrytce skrzyni.

Mag natychmiast zaczął dyskutować z rakiem i naprawdę udało się przeciągnąć skrzynię za pomocą sześciu koni z jeziora na wysoką górę. Otworzyli skrzynię i w skrytce było złoto i kamienie szlachetne, natomiast w pozostałej części skrzyni było tylko srebro. Każdy teraz chciał złota i klejnotów.

jezioro_czupowskie

 Widok na jezioro z góry przedstawionej na mapie, jako Schupow B. (Góra Czupowska)

Pomiędzy bogaczem a magiem doszło do kłótni. Jak oni rozpoczęli walkę między sobą, to ze skrzyni rozległo się straszne brzęczenie, jęczenie i krzyki. Mag przeklął.

Jak było ciężko przyciągnąć skrzynię z jeziora na górę, tak łatwo ześlizgnęła się ona sama z powrotem do jeziora. Skrzynia wyryła głęboki rów z góry aż do jeziora, co można zobaczyć obecnie.

Skrzynia zniknęła w odmętach jeziora i do dnia dzisiejszego nikt jej nie widział.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

11 komentarzy do “Legenda o Jeziorze Czupowskim

 1. XYZ

  Małe sprostowanie Góra Czupowska jest widoczna z prawej strony fotografii i przylega do wsi Czupowo. Natomiast fotografia została zrobiona z tarasu nieistniejącej już letniej karczmy ” See Rose ” należącej do do jednego z gospodarzy z Eszerienen ( ob. Jezierzyny )

 2. XYZ

  Przeanalizowałem jeszcze raz fotografię, jednak moje sprostowanie było nie potrzebne, autor artykułu napisał bardzo dobrze. Fotografia zrobiona z Góry Czupowskiej. See Rose była na widocznym przeciwległym brzegu a obok niej od strony Klewin znajdował się i znajduje do dzisiaj legendarny głęboki rów .

  1. Anonim

   bzdury… pierwszo napisałeś dobrze…. po przeciwległej stronie była karczma kemsies …

 3. Zenobi Panycz

  A nieprawda. Zaraz potem jak skrzynia zsunęła się do wody pewien sprytny gospodarz z pobliskiego Schabienen wypłynął w akwalungu na jezioro, podczepił skrzynię pod wyciągarkę, która była podczepiona do Ursusa 360, i z pomocą szwagra z Widgir wyciągnęli skrzynię, po czym zaczęli skarbem się dzielić. I wtedy przez lornetkę podejrzał ich jeden chytry kowal z Ziemianer, siadł na motorower Osa i dopadł ich pod lasem. Tam obu bez łeb siekierką poczęstował a skarb zabrał. Z obawy przed CBŚ ukrył skrzynię w jamie ziemnej pod Almenthal (Obszarniki), gdzie podobno znaleźli go i wywieźli do Wystruci Rosjanie na niemieckiej ciężarówce. Ot, taka to prawda z tą skrzynią.

 4. Trufel

  Ehe! Ciężarówka była holenderska!

 5. Tom

  Z kad pochodzi nazwa jeziora i góry ??

 6. Mariusz K

  Witam. Legenda opisana jest bardzo,bardzo ” skrojona” ,a tak się składa że posiadam ją w oryginalnej niemieckiej wersji i jest znacznie dłuższa,obszerniejsza. A zdjęcie zrobione jest z kawiarni Seerose należącej do pana Kolwe…. zachowało się tylko podpiwniczenie. Patrzac na górę po prawej była tam większa karczma z sadem i strzelnicą należąca do pana Kemsies ( również posiadam niemiecką kronikę opisującą posiadłość)…

 7. Tomasz

  Cześć,
  Jest jaka kolwiek szansa na otrzymanie skanów, zdjęć kroniki.

  Z góry dziękuję
  Pozdrawiam
  Tomasz
  tomczupowski@gmail.com