Konferencja powiatowa „Zrozumieć autyzm”

DSCN1125We wtorek w sali konferencyjnej Szkoły Podstawowej nr 3 im. T. Kościuszki w Gołdapi odbyła się konferencja powiatowa pod hasłem „Zrozumieć autyzm” zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Gołdapi przy współpracy Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku.

Konferencja została zaplanowana w miesiącu kwietniu, gdyż 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień ten rozpoczyna w wielu krajach świata, w tym w Polsce,Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.

Na konferencji pojawili się dyrektorzy szkół, pedagodzy, psychologowie, osoby bezpośrednio związane z opieką nad osobami z dysfunkcjami, rodzice dzieci, by przyjąć przykłady dobrych praktyk w budowaniu systemu wsparcia dla osób z autyzmem i ich rodzin.

Konferencję rozpoczął starosta gołdapski Andrzej Ciołek. W dalszej części spotkania Janusz Tkaczow, nauczyciel terapeuta Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gołdapi, omówił gościom sytuację osób z autyzmem oraz ich rodzin mieszkańców powiatu gołdapskiego. Praktyczne aspekty funkicjonowałania autystyków przedstawił Wojciech Modrzejewski, terapeuta behawioralny w Centrum dla Dorosłych Osób z Autyzmem prowadzonym przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku. W drugiej cześci konferencji Anita Czarniecka Koordynator programu „Zrozumieć autyzm” w Województwie Warmińsko-Mazurskim omówiła cele projektu. Program „Zrozumieć autyzm” ma dwa zasadnicze aspekty. Pierwszy to prowadzenie szkoleń z terapii behawioralnej dla specjalistów pracujących z osobami z autyzmem, a także rodziców i opiekunów. Druga ważna kwestia to szerzenie wiedzy dotyczącej autyzmu wśród osób bezpośrednio stykających się z tym problemem na gruncie zawodowym.

W trakcie spotkania wypracowano koncepcję utworzenia przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej grupy wsparcia dla rodzin autystyków. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem we wrześniu br. odbędą się szkolenia dla rodziców, natomiast w 2016 roku w Gołdapi zaplanowano szkolenia behawioralne. Jak pokazują badania w Polsce jeszcze 10 lat temu diagnozowano jedno dziecko autystyczne na 1000 przypadków. Dzisiejsze statystyki pokazują, iż jest to jedno dziecko na sto badanych. Celem konferencji było pochylenie się nad ważnym problemem społecznym – diagnozy i eliminacji wykluczenia.

I.O.


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Konferencja powiatowa „Zrozumieć autyzm”

 1. zgrzyt

  Szkoła Podstawowa nr 1 ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI – została pominięta ????? Czyżby rodzice i nauczyciele tej szkoły zostali pominięci celowo czy to tylko przeoczenie ????????????!!!!!!!!!!! A szkoda. Faktycznie konferencja była powiatowa więc przedstawiciele powiatu zapomnieli o pozostałych szkołach w Gołdapi.
  cyt. „Druga ważna kwestia to szerzenie wiedzy dotyczącej autyzmu wśród osób bezpośrednio stykających się z tym problemem na gruncie zawodowym.” – przypominam że to właśnie w oddziałach integracyjnych dzieci autystyczne uczą się i to Ci nauczyciele potrzebują pomocy.
  Pozdrawiam prowadzących konferencję.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Iwona Ojrzyńska - Starostwo Powiatowe w Gołdapi

  W odpowiedzi na powyższy komentarz informuję, że organizator nie pominął żadnej ze szkół w powiecie gołdapskim. Zaproszenie zostało wystosowane również do Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi. Dowodem na to jest fakt, iż jeden pracownik szkoły potwierdził udział w tej konferencji. Przypominam także o plakatach zamieszczonych na stronach internetowych. Każda zainteresowana osoba mogła zgłosić swój udział, bezpośrednio do organizatora. Równie serdecznie pozdrawiam …

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...