Dieta zbilansowana źródłem naszego zdrowia

Choć współcześnie panuje moda na zdrowy styl życia, co wiąże się również z odpowiednią zmianą sposobu żywienia, podejścia do aktywności fizycznej i szeroko pojętego zdrowia psychospołecznego, ciągle nie jest to zmiana holistyczna, obejmująca całe społeczeństwo. Pomimo, iż na co dzień obserwuje się coraz więcej osób uprawiających sport, spożywających warzywa i owoce, dbających o wygląd i zdrowie, to jednak wciąż część społeczeństwa nie zastosowało nawet jednej zmiany w kierunku poprawy stanu odżywienia i sposobu żywienia.

Na szeroką skalę obserwuje się stopniowo zalewającą nas falę nadwagi i otyłości, nie tylko wśród dorosłych, ale coraz częściej także wśród najmłodszych. Naukowcy i eksperci z dziedziny ochrony zdrowia biją na alarm. Dane szacunkowe pokazują, że dwójka otyłych rodziców doprowadzi w 80% do otyłości u dziecka, a efekt ten jest mniejszy o połowę, gdy otyły jest tylko jeden z dorosłych. Pozytywny wpływ na otyłość dziecka maja szczupli rodzice, gdyż ryzyko wystąpienia nadwagi lub otyłości u ich dziecka jest tylko rzędu 10%. Dane te wskazują na potrzebę silnej i konsekwentnej edukacji, a szczególnie przyszłych i młodych rodziców z zakresu zasad zdrowego odżywiania. Edukacja ta powinna mieć wymiar także praktyczny, która pozwoli na pozytywne wdrożenie przyswojonych zasad w życie rodzinne.

Funkcje modelowych zasad żywienia stanowi tzw. dieta zbilansowana. Stanowi ona zbiór wszystkich zasad zdrowej, zrównoważonej diety dostarczającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach dla zachowania zdrowia. Jest fundamentalna zasadą jest dostarczenie właściwej ilości produktów ze wszystkich grup produktów spożywczych. Są to:

• Pełnoziarniste produkty zbożowe

• Warzywa i owoce

• Nabiał i produkty mleczne

• Mięso i przetwory mięsne

• Jaja

• Tłuszcze

Dostarczając wszystkich produktów z wymienionych wyżej grup w odpowiednich ilościowo porcjach możemy być pewni, ze nasz organizm dostanie wszystkie niezbędne witaminy i mikro- i makroskładniki w ilościach niezbędnych do prawidłowego wzrostu, funkcjonowania tkanek i narządów oraz pełnego dobrego funkcjonowania.

Kolejną istotną rzeczą jest odpowiedni dobór produktów z poszczególnych grup. Wybierane produkty spożywcze powinny być urozmaicone, wysokiej jakości i świeżości. Mięso najlepiej gdy jest chude, świeże, z piersi kurczaka lub indyka. Ewentualnie schab wieprzowy, jednak należy pamiętać, aby jeść go okazjonalnie, od czasu do czasu. Mleko i produkty mleczne powinny być świeże, pasteryzowane w niskich temperaturach z zastosowanie procesu mikrofiltracji. Mleko takie ma wtedy zwiększoną wartość odżywczą, gdyż zachowuje większa część minerałów i witamin, głownie z grupy B. Należy zwrócić uwagę na zwiększoną podaż warzy i owoców bogatych w polifenole, błonnik pokarmowy i antyoksydanty, niezbędne do redukowania tak często towarzyszącego nam stresu. Jeśli używamy tłuszcze, to najlepiej stosować je do sałatek, dressingów i sosów w postaci na surowo, gdyż nie ulegają paleniu, a także zachowują najlepsze swoje właściwości odżywcze.

Ponieważ dieta zbilansowana, pomimo iż mówi się o niej, że jest pochwałą dietetyki, jest jednak dietą dość skomplikowaną. Wymaga bardzo dużej kreatywności i wyobraźni w komponowaniu rozmaitych, wciąż smacznych i dietetycznych posiłków, które charakteryzują się wysoka wartością odżywczą i dietetyczną. Dlatego też najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który z przyjemnością rozpisze dietę skonstruowaną prawidłowo. Właśnie takie jadłospisy dostępne są w ofercie portalu DIETMAP.PL. Na jego stronach możesz znaleźć szeroka gamę planów żywieniowych skonstruowanych w oparciu o najnowsze zalecenia kluczowych towarzystw naukowych z zakresu dietetyki, a także są one dopasowane w stu procentach do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika. Dodatkowym atutem jest cena diety, gdyż jest ona tak niska, iż każdy będzie mógł sobie pozwolić na jej zakup. Warto zadbać o zdrowie, gdyż bardzo szybko, przy mądrym stosowaniu się do zaleceń możemy zauważyć dziękczynne efekty.


Aktualności

Powiązane artykuły