Referendum nie będzie

sesja_5Poniedziałkowa sesja Rady Miejskiej trwała cztery godziny. Obrady miejscami były dosyć burzliwie. Chociaż rozpoczęto od akcentów miłych i spokojnych – ślubowanie złożyła nowa radna Krystyna Sadowska, zaś burmistrzowie – Tomasz Luto i Jacek Morzy – przyjęli symboliczne 200 tys. złotych od przedstawicieli Zumi jako wygraną gminy w ubiegłorocznym konkursie internetowym. Tyle bowiem jest warta darmowa promocja Gminy Gołdap na znanych portalach internetowych.

Burmistrz w swoim sprawozdaniu mówił między innymi o tym, że dzieci do szkół będą przewoziły firmy transportowe, które mają na uwadze zatrudnienie w tym celu u siebie kierowców autobusów zatrudnionych dotychczas w Urzędzie Miejskim.

Kierownik Wiesław Swatek podzielił się informacją o ewentualnych kosztach przeniesienia urzędu do budynku Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowego. Koszt oszacowano na 350 tys. zł. We wstępnych planach w budynku zostałyby dotychczasowe instytucje i organizacje, tyle że na innych piętrach. Urząd miałby być usytuowany między innymi na parterze a Biblioteka Publiczna na II piętrze (wraz z Biblioteką Pedagogiczną).

Jest jednak kilka istotnych przeciwwskazań, które wyartykułował kierownik Swatek – choćby brak przed budynkiem odpowiedniego parkingu. Jego zdaniem najważniejszą jednak przeszkodą może być niezbyt szybkie znalezienie nabywcy budynku dotychczasowej siedziby urzędu (roczny koszt eksploatacji to około 300 tys. zł). Toteż Tomasz Luto zakończył ten temat stwierdzeniem, że na razie są ważniejsze priorytety i temat przeniesienia odłożono na czas nieokreślony.

Po tych informacjach rozmawiano o budżecie gminy i tu wartym podkreślenia jest fakt, iż Gmina Gołdap w ubiegłym roku wypracowała 4 mln 281 tys. nadwyżki budżetowej, co w dużej mierze zostaje przeznaczone na spłatę kredytów.

Największe emocje wzbudziła dyskusja nad projektem (zainicjowanej głównie przez radnych „Naszej Gołdapi”) uchwały dotyczącej przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie likwidacji gołdapskiej Straży Miejskiej. Głos najpierw zabrał komendant Paweł Werchowicz. Straży Miejskiej bronili komendanci policji i straży pożarnej oraz starosta. Rany Jan Steć proponował, by zamiast wydawać pieniądze na referendum (koszt niespełna 40 tys. zł) zdecydować się na konsultacje społeczne. W efekcie stała się rzecz dosyć dziwna – uchwała nie przeszła. To oczywiście nie oznacza, że strażnicy mogą spać spokojnie. Prawdopodobnie o ich losie zadecydują radni na którejś z kolejnych sesji.

Kolejne uchwały wiązały się z odrębnymi obwodami do głosowania w wyborach prezydenta RP oraz zmianami w statucie gminy.

Nie głosowano nad rozwiązaniem stosunku pracy z radnym Rady Miejskiej z powodu jego nieobecności. Podjęto natomiast uchwałę o odwołaniu dotychczasowego skarbnika Gminy Gołdap.

 


Aktualności

Powiązane artykuły

41 komentarzy do “Referendum nie będzie

 1. .#5

  Jestem ciekawy co na sesji robi Dyrektor OSiR bo po przeczytaniu protokolu pokontrolnpego, ktory to przeprowadzila gmina w jego firmie to jego miejsce jest gdzie indziej. Protokol pokontrolny mozna znalesc na stronie gminy w zakladce kontrole ( bardzo ciekawa lektura) polecam.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Dyzio

  Do #5: A czy ktoś Dyrektorowi OSiR postawił jakieś zarzuty? Póki co nie postawił, więc niby dlaczego Dyrektor OSiR ma nie przychodzić na obrady Rady Miejskiej? To zdaje się nawet jego obowiązek.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Skowyt

  #5 żądny krwi? Na razie musisz zadowolić się tą, która cię ze złości zalewa. Aż miło popatrzeć jak niektórych cholera bierze, że nie można ot tak na pstryknięcie zrobić czystki, wywalić wszystkich na bruk. Na szczęście jest jeszcze jakieś prawo. Na szczęście kilku rozsądnych ludzi stanowi przeciwwagę dla bezmyślnych, żądnych zemsty pitbulli.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. zyx

   Prawo? Jakie prawo? Ci, którzy po wyborach zostali na swoich stołkach, wyznają jedną zasadę, prawo to my.W d…pie mają prawo a wyznacznikiem ich rządzenia jest prywata. Taka jest gorzka prawda i wszysc w Gołdapi o tym doskonale wiedzą.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 4. xyz

  Dzięki panie Redaktorze za wyraźną informację, jak będą wykorzystane pieniądze z konkursu internetowego. Na innym gołdapskim portalu, już „wrze” kto powinien mieć wpływ na „zagospodarowanie” tej nagrody. Internauci głosują, ale niestety nie czytają regulaminów, a szkoda.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Czesio

  Mam wrażenie że niektórzy radni (Murzyn, Ostrowska, Falińska, Wasilewski) uważają że boski dar madrości spływa na człowieka razem z wyborami do rady.
  PRAGNĘ WAM ZAKOMUNIKOWAĆ, ŻE TAK NIE JEST!!!
  Bardzo mnie cieszy wynik głosowania nad referendum – burmistrz Luto i jego doradcy powinni szukać oszczędności gdzie indziej – najlepiej zacząć od siebie!
  Odsunięcie przenoszenia Urzędu do biblioteki, mam nadzieję że zakończy ten temat raz na zawsze. W obecnym budynku Urzędu i Domu Kultury można dokonać mniej kosztownych zmian i wówczas Urząd się zmieści. A swoją drogą to kto wymyślił żeby Biblioteka Publiczna była na II piętrze?
  Jakie priorytety burmistrz Luto uważa za ważniejsze?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. xyz

  Dyzio i Skowyt, serce się raduje, kiedy czyta się takie komentarze. Wreszcie odzywają się ludzie zrównoważeni i spokojni w ocenach na doniesienia młodych narwańców, którzy jakimś cudem dorwali się do oceny innych. Dziękuję Wam za powściągliwość (i nie jestem dyrektorem OSiR). Pozdrawiam

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. Ewa

  A kiedy pan Jacek Morzy pożegna się ze stanowiskiem? Wtedy gdy burmistrz Luto już wszystko od niego wyciągnie?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Wacław

   Szanowna kusicielko.Pragnę zwrócić pani uwagę (jako interesant UM),że pan Jacek Morzy, jako jedyna osoba kompetentna,posiadająca wiedzę i doświadczenie,może zajmować i skutecznie nadzorować wszystkie stanowiska w Urzędzie Miasta. Ze stanowiskiem burmistrza włacznie.
   Dotychczasowe ,pozostałe otoczenie burmistrza musi się wiele nauczyć,poczawszy od nauki języka polskiego.
   Pan Jacek Morzy jest chodząca encyklopedią UM. On jest w stanie zrobić więcej niż 20 doradców pana burmistrza Luto. Jestem osobą obcą zarówno dla pana Luto jak i pana Morzego.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Wierki

    Chodząca encyklopedia???? On dobrze wie gdzie Miros wziął i za co! Jak może być ktoś kompetentny skoro umyślnie robi z Gołdapi Kołchoz!!!! Starannie jak PO niszczy lokalny handel i przemysł, a sam bryluje na galach!

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. Wacław

     Cytuję Wierki -On dobrze wie gdzie Miros wziął i za co. – koniec cytatu.
     Skoro masz taką wiedzę to przypomnę odpowiedni przepis prawny.
     Zgodnie z treścią przepisu art. 304 $ 1 Kodeksu postępowania karnego,każda osoba dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ,ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
     1. zyx

      Ja skupiłbym się na § 2

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
     2. zyx

      Ja z tego obowiązku skorzystam,a co mi tam…

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
 8. szaman

  Piana poszła buzią. Razem lepiej bo oszczędności to gdzie indziej jak w osir. Pani ze starostwa jak zwykle za inicjatywą gołdapian. A ta od dróg fajnie wybrnęła.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 9. Zakątek

  Od kwietnią pan burmistrz z polsatu ma zaczac pracować. Nie weźmie go do siebie ten strażnik z gminy. Mam nadzieję że pomoże powiatowi. A dyrektor… Używa.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 10. ja

  po co to referendum po prost odwołać ten twór jakim jest straż miejska – nie wypełnia tego do czego została powołana, nawet personalnie powinni to być ludzie znający podstawy prawa. W szczególności dotyczy to Pana Komendanta SM. Niekompetentny, nadęty, ważnym go uczyniono za poprzednich rządów a to on jest dla nas a nie my dla niego. Nie są potrzebni ludzie w służbie którzy na swoje utrzymanie zarabiają na społeczeństwie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 11. janek

  jak obserwuję to stara ekipa nie może strawić, zaakceptować tego co mamy, zacznijmy wspierać Pana Burmistrza, szanować, konsultujmy, pomagajmy, a może czas przemienić myślenie, a nie stare naleciałości, przywileje, bo my tu Rada – nie zgadzam się, jak to On teraz będzie rządził a my przecież wiemy lepiej , byliśmy tu od lat.Czas na jedność w tej Radzie, nie od razu Kraków zbudowano.Jedność to wspólny cel, może zdania inne ale dołóżmy starań aby budować a nie rujnować i trochę pokory, szanujmy wyższego od siebie Panowie i Panie gołdapianie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 12. Roman

  „Nie głosowano nad rozwiązaniem stosunku pracy z radnym Rady Miejskiej z powodu jego nieobecności”. Chłop dziwnie zachorował. A taki był zdrowy… w delegacjach z byłym burmistrzem. Ciekawe, czy na zwolnieniu lekarskim p. Mioduszewski – stały bywalec sklepów z używaną odzieżą i przedszkola samorządowego – będzie się nadal śmiał w twarz swoim wyborcom. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia i …. dużo zdrowia.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 13. sss

  Do „janek” : cytuje Ciebie „dołóżmy starań aby budować a nie rujnować i trochę pokory, szanujmy wyższego od siebie Panowie i Panie gołdapianie” – jak narazie to nowa ekipa właśnie nie szanuje i nie ma pokory! To co jest zbudowane to zasługa „starej” ekipy – nowa jak na razie nie pokazała nic, tylko rujnuje i krzywdzi ludzi. Ekipa doradców nowego burmistrza to ludzie bez wykształcenia, bez doświadczenia i podejmujący działania z chęci zemsty i spalenia wszystkiego (oprócz dyrektorki Domu Kultury- i tu zagadka – dlaczego?) co wiązało się z Mirosem.
  A kogo „janek” uważasz za „wyższego od siebie” – czy to dotyczy burmistrza Luto? Rzeczywiście chłop ma pare cm wzrostu i się wywyższa, ale żeby od razu „szanować”… na szacunek pracuje się latami, a te 4 miesiące rządzenia p. Luto jakoś nie budują szacunku. jego metody na zastraszanie i manipulację dla mnie są nie do przyjęcia.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 14. .#5

  Do dyzio i skowyt. Przeczytaj sobie protokol pokontrolny i bedziesz wtedy wiedzial dlaczego jego miejsce jest gdzie indziej. Ja osobiscie nie chce aby pieniadze gminy byly marnotrawione w taki sposob.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 15. nowa rzeczywistość

  Do sss … „ (oprócz dyrektorki Domu Kultury- i tu zagadka – dlaczego?) ” … A nie dziwi Cię fakt, że w nowej ekipie znalazł się Dzienis. Mirosowi wiernie czapkował a tu nagle sru … i czapkuje nowemu. Ale swoja drogą , znając to coś, to stołek temu cós bliższy d… niż przyzwoitość.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 16. Mol

  Jezeli zawiezienie poszpartow do Gdanska przez OSIR musi kosztowac np. 1.5 tysiaca zlotych lub wynajmuje sie autokar za 56 zl za kilometr to normy w jakich funkcjonuje nasz OSiR. To ludzie maja prawo oczekiwac kontroli wydatkow w takiej instytucji i wyciagniecia od winnych tych finansowych absurdow, ktorych zreszta jest tam wiele stosownych konsekwencji. Bo to z naszych podatkow gmina finansuje OSiR.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Dyzio

   Wszystko się zgadza panie „Mol”, wyplenić należy cało zło, jeśli ono jest. Ale zanim nie postawiono zarzutów nikt nie ma prawa zakazywać Dyrektorowi udziału w Sesji i wskazywania mu miejsca w prokuraturze :).

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 17. ha ha

  BRAWO #5!!!
  a dyzio i skowyt przeczytajcie sobie protokół pokontrolny a szybko zmienicie zdanie…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 18. ten sam

  może Pan Burmistrz z czasem pozna Pana Dzienisa ,żona w szkole, córka w gminie, bez zasług nic nie było .

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 19. Mol

  Jada sobie panowie z OSiR ogladac impreze, ktora sie odbywa na drugim koncu Polski. Cztery osoby jada dwoma samochodami, biora oczywiscie delegacje, zwrort kosztow podrozy, spia w czterogwiazdkowy hotelu kilka dni po to tylko zeby obejrzec sobie zawody lub w nich wystartowac. Ja jako podatnik mam to finasowac !!! Wypraszam sobie takie trwonienie moich pieniedzy.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 20. Dyzio

  Tak, panie „Mol”. Trzeba bezwzględnie wyjaśnić te kwestie i jeśli było naruszone prawo i przepisy – zastosować to co prawo przewiduje. tyle, że wszystko musi iść swoim tokiem. A nie już teraz … ostracyzm pana Dyrektora. Zawinił – odpowie, ale po kolei.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 21. Andrzej

  Chciałbym przypomnieć,że pan Dzienis w poprzedniej kadencji pełnił również funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej i przez 4 lata nie doszukał się żadnych uchybień
  tamtej skompromitowanej ekipy.Pasuje do tego Pana mierny,bierny ale wierny,a że umie się ustawić do wiatru świadczy niestety o wyborcach ,którzy po raz kolejny jego wybierają. Ustawianie rodziny na stołkach za publiczne pieniądze stało się normą.
  Ile jeszcze lat będziemy uczyli się odróżniać farbowanych lisów czy cwaniaczków od przyzwoitych patriotów ?
  Pan Burmistrz popełnia błędy co było do przewidzenia ,ale ma dobre intencje.
  To co dzieje się na podczas sesji dowodzi ,że i do Gołdapi zaczyna docierać demokracja po autokratycznym 25 leciu M.M i wiernopoddańczej postawie zdominowanych radnych przez ten sam okres.Andrzej

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Szopen

   Cytuję: „Pasuje do tego Pana mierny,bierny ale wierny…”
   Pan radny Dzienis wierny!!!! Uha ha ha ha! Uuuu haha ha!!! Uśmiałem się za cały rok.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Szanowni Internauci sporadycznie cenzurujemy komentarze, ale w ostatnich dniach dwa z nich wyrzuciliśmy do kosza, ponieważ zawierały pomówienia. Są określenia, których się używa dopiero po decyzji prokuratora lub sądu. Komentarze dotoczyły jednego z radnych i kierownika jednej z gminnych instytucji.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 22. Mazur

  Cytuję ( … ) Szanowna kusicielko.Pragnę zwrócić pani uwagę (jako interesant UM),że pan Jacek Morzy, jako jedyna osoba kompetentna,posiadająca wiedzę i doświadczenie,może zajmować i skutecznie nadzorować wszystkie stanowiska w Urzędzie Miasta. Ze stanowiskiem burmistrza włacznie.
  Dotychczasowe ,pozostałe otoczenie burmistrza musi się wiele nauczyć,poczawszy od nauki języka polskiego.
  Pan Jacek Morzy jest chodząca encyklopedią UM. On jest w stanie zrobić więcej niż 20 doradców pana burmistrza Luto. Jestem osobą obcą zarówno dla pana Luto jak i pana Morzego.( … ) I taka jest prawda . Więc radni gminni powinni udać się do Pana Morzego i on im powie czym mają się zająć podczas kadencji a nie próbują realizować chory pomysł burmistrza dotyczący likwidacji Straży Miejskiej. Jak zauważyłem , to nowy burmistrz zaczął władanie gminą od zwolnień i likwidacji. Stare przysłowie pszczół mówi ” czym się walczy od tego się ginie „

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 23. onyx2

  O… zaniedbałem swoje obowiązki wobec kochanego Kraju. Niestety brakuje mi czasu. Obiecuję, że nadrobię zaległości przy kolejnych wypocinach ludzi powiązanych i żyjących z układów między innymi na mój koszt. Pozdrawiam prawych i dbających o rozwój ojczyzny. Dla pozostałych dedykuję piosenkę. https://www.youtube.com/watch?v=ALP2ZFypnHY

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 24. Wer

  Az strach pomyslec co wykazalaby bardziej obszerna kontrola OSiR. Np. NIK i to z ostatnich 3-4 lat jak przetrzepia papiery. Mam nadzieje ze juz niedlugo to nastapi.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 25. kazik

  oj „przetrzepia papiery…” myślisz, ze ludzie są na tyle głupi ze kradną i to widać w papierach? Prawda jest taka, ze ludzie popełniają blędy, robią głupstwa, ale nie są przestępcami…niech sie uderzy w pierś każdy na którego ” pies” gończy nie znajdzie haka. Pokaż człowieka a znajde paragraf. Po dobrych złodziejach nie ma śladu w dokumentach. Nowa ekipa to specjaliści od szukania paragrafów…na nich będą szukać następni…jeśli będą równie zakompleksieni.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 26. piter za likwidacją

  http://www.youtube.com/watch?v=sgOPejhL-bg&index=14&list=PL9Hlo29ULAQ4m7b1UnYwH9awoDQNKaUvP

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 27. piter za likwidacją

  http://www.youtube.com/watch?v=yYSr6Zhf0O4

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 28. piter za likwidacją

  08.10.2012 Jaślanie kontra Straż Miejska – ul. Mickiewicza Jasło

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 29. piter za likwidacją

  Przekroczone uprawnienia straży miejskiej zakończone interwencją karetki

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 30. Andrzej

  Podczas ostatniej sesji Komendant Straży Miejskiej w swoim wystąpieniu informował,że
  jego podwładni nie są restrykcyjni w przypadku niewłaściwego przejścia przez pieszych czy,złego zatrzymania samochodu itp.To kłamstwa,przypominam jak aż 3 strażników jeżdziło do oleckiego sądu żeby świadczyć przeciwko mnie kiedy to przeszedłem przez ulicę poza przejściem dla pieszych ,postawiłem auto w niedozwolonym miejscu czy pies wyszedł poza posesję.Łącznie Straż Miejska 4 razy występowała do sądu przeciwko mnie.W tym samym czasie funkcjonariusze wozili
  wielokrotnie pijanego Marka M. do Boćwinki za nasze pieniądze i nie widzieli w tym nic nagannego.Panie Komendancie czas na uczciwość,już tamtego pana nie ma
  Przypominam o spektakularnych aresztowaniach kilku strażników przez funkcjonariuszy innych służb.Andrzej

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 31. piter za likwidacją

  http://www.youtube.com/watch?v=cJxWyWQRy48

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 32. janek

  prosimy o likwidację straży miejskiej w Gołdapi

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...