Kongres XXV-lecia Samorządu Terytorialnego

zmp_4W dniach 5-6 marca w Poznaniu odbył się Kongres XXV-lecia Samorządu Terytorialnego. W pierwszym dniu kongresu poszczególne korporacje samorządowe odbyły swoje zgromadzenia sprawozdawczo-wyborcze, na których między innymi oceniano i przyjmowano sprawozdania, udzielano absolutorium ustępującym zarządom i wybrano nowe władze.

W imieniu Zarządu Związku Miast Polskich przedstawił wiceprezes związku Marek Miros. Zgromadzenie jednomyślnie przyjęło sprawozdanie i udzieliło zarządowi absolutorium.

Przyjęło również uchwały programowe na najbliższe lata.

W związku z upływem kadencji wybrano również nowy zarząd i komisję rewizyjną.

Nowym prezesem Związku został wieloletni prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Zgromadzenie na stojąco podziękowało ustępującemu zarządowi na czele z dotychczasowym prezesem Ryszardem Grobelnym. Prezydent Poznania pełnił tę funkcję przez trzy kadencje. Również trzy kadencje członkiem Zarządu był Marek Miros, przez ostatnie cztery lata wiceprezes Związku (obok prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka).

Na wniosek Marka Mirosa zgromadzenie wybrało do zarządu prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza. Jest to jedyny przedstawiciel naszego regionu, tak jak jedynym z Warmii i Mazur w ciągu ostatnich 12 lat był Marek Miros. – Dobrze, że Warmia i Mazury oraz Podlasie reprezentowane są ponownie przez przedstawiciela EGO.

W uroczystej kolacji udział wzięła pani premier Ewa Kopacz, która wystąpiła z posłaniem do uczestników kongresu.

W piątek 6 marca odbył się kongres, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich polskich korporacji samorządowych. Wystąpienie programowe wygłosił profesor Jerzy Buzek, a gościem honorowym kongresu był prezydent Bronisław Komorowski, który spotkał się z polskimi samorządowcami i wygłosił ciekawe i dobre dla polskiego samorządu wystąpienie.

W kongresie udział wzięło wielu ministrów i posłów. Między innymi minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński, Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki, oraz kilkoro członków rządu i posłowie oraz senatorowie. Kongres to ważne wydarzenie rozpoczynające Rok Samorządu Terytorialnego ogłoszonego przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.


Aktualności

Powiązane artykuły

17 komentarzy do “Kongres XXV-lecia Samorządu Terytorialnego

 1. Zdun

  Marek Miros jak zwykle do końca zachował się jak trzeba. Odchodząc ze Związku zadbał o to by w jego władzach nadal był przedstawiciel z naszego regionu, z EGO. Sam nie miał szans na pozostanie na stanowisku wiceprezesa ponieważ nasza Rada zdecydowała ostatnio , że przedstawicielem Gołdapi w ZMP będzie burmistrz Tomasz Luto. No i tylko tyle, że jest przedstawicielem, nikim więcej. Pan burmistrz bowiem nawet nie pofatygował się pojechać na posiedzenie wyborcze ZMP, nawet nie podjął próby podtrzymania istotnej roli Gołdapi w ZMP, jakiegoś zaistnienia w Związku. Oto kolejny krok w niedobrą stronę naszego nowego włodarza.

 2. Marta

  Dalsza część cyklu: „robię zdjęcia z kim popadnie „. Czy zmp popierało stanowisko Pana mm w sprawie (nie) budowy mieszkań socjalnych. – „taniej płacić odszkodowania niż budować „.

  1. xyz

   Pani Marto! Uważa Pani że można zrobić fotkę od tak sobie „z kim popadnie” proszę pochwalić się swoimi zdjęciami w towarzystwie znanych postaci. Przemawia przez Panią zazdrość i nieuzasadnione lekceważenie. To typowe dla maluczkich, zamiast zazdrościć proszę obracać się w tzw. „wyższych sferach” i postarać się o kilka fotek, z kim popadnie.

 3. „– Ustrój samorządowy jest dobry, brakuje jedynie prawidłowego finansowania.”

  http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/wybory-samorzadowe-2014-oficjalne-wyniki-marek-miros-przegrany-burmistrz-goldapi-wyniki-wyborow-porownuje-do-tsunami,65836_1.html

  Tak doświadczony polityk powinien rozumieć że do wykonywania zadań ustawowych bardziej niż życzeniowość potrzebne jest finansowanie. W czasie gdy ugrupowanie Gołdap Razem miało swojego burmistrza była okazja do znacznej pomocy Powiatowi Gołdapskiemu w remontach dróg powiatowych w mieście Gołdap. Nie jestem zwolennikiem reformy samorządowej, ale skoro w powiecie były i są tak duże potrzeby to warto pewne sprawy porządkować według tego co stanowią ustawy: „Art. 6a. 1. Do dróg powiatowych zalicza się drogi inne niż określone w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1, stanowiące połączenia miast będących siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą.” (fragment ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych).

 4. Paweł

  Panie Piotrze zobaczymy co nowa koalicja której jest Pan zagorzałym zwolennikiem uporządkuje w tej kadencji.

 5. Zobaczymy. Co by się nie miało stać to uważam że teraz są inne warunki niż 4 lata temu czy 6 lat temu. Mam nadzieję że dług i gminy, i powiatu, znacząco się obniży. No zobaczymy. Narazie widzę że były burmistrz, który w końcu przyznał że jest politykiem, opowiada dziwne teorie o systemie, i wciąż nie przeprosił za słowa ze swojej ulotki wyborczej.

 6. Mazur

  Żeby rządzić Gminą Gołdap, to trzeba najpierw dorosnąć do pięt Markowi Mirosowi. Teraz będziecie podążać w kierunku, który wybrała np. Gmina Banie Mazurskie 25 lat temu – czyli donikąd.

 7. gal

  W środę przy pełnej widowni sali kinowej odwiedził Gołdap kandydat na prezydenta Andrzej Duda. Redakcja nawet nie zająknęła się o tym wydarzeniu ale za to pisze o okrągłostołowych którzy po dwudziestu pięciu latach”wolności” zlikwidowali Polską gospodarkę uwłaszczając się na wyprzedaży majątku pokolenia powojennego przy okazji ta ekipa wyeksportowała około 3 milionów zdolnych osób. W Polsce nie ma pieniędzy, wszyscy niemal toną w długach,a wszystko kosztuje tyle samo niemal,a czasami więcej niż na Zachodzie,z kolei pensje ustalili na 2-3-4 razy niższe niż tam.
  Horror po prostu i media, tez dopychane kasą zabraną obywatelom, /te gigantyczne place, haniebne w tak biednym kraju/ trajkoczą o sukcesie po. Żałośni ślepcy, opamiętajcie się, wy , kłamcy ,bo dziś tu i teraz nie będzie trwać wiecznie. Wczoraj w wielkim mieście w dzień w samym centrum na ławce spał młody człowiek, a w ręce, która zwisała z ławki, wyciągnięta przed jego głową, trzymał pól bochenka chleba. Widać było, ze chleb był stary, suchy jak wiór. Ludzie kładli na tej ławce owoce, ktoś parę groszy….Takie obrazki widza zachodni turyści….Sukces. Na skrzyżowaniu w centrum do stojących samochodowe podchodzi kobieta młoda z kubeczkiem na pieniądze i prosi o datki, najczęściej okienka się otwierały i coś tam wrzucali.Inny obrazek na skrzyżowaniu młody chłopak rzuca się na szyby samochodowe i je opryskuje czymś, wywołując atak furii kierowców. Myje szyby i czeka na jakąś opłatę,,,,itd….Europa Tuska i PO ,Gdzie są pieniądze Polaków ?

 8. Zapewniam że popieram Marka Mirosa w jego apelach o podpisywanie się używając imienia i nazwiska. Użytkowaniu Mazur, proszę o odwagę w tej kwestii.

 9. Sławek

  A ja życzę sobie i nam wszystkim mieszkańcom powiatu aby Starostą w niedalekiej przyszłości został Piotr Miszkiel.

  Tylko w nim widzę przyszłość i jedyną szansę na zrównoważony rozwój powiatu.

 10. Mazur

  Panie Miszkiel nie chodzi o to kto napisał tylko co napisał. Widocznie dobrze napisałem, jeśli Pan zareagował, z tym że nie w tym kierunku Panie Piotrze co sądziłem. Personalia są ważne wówczas gdy dochodzi do przestępstwa. Puki co wszyscy prowadzimy dyskusję na w miarę rozsądnym poziomie, gdzie nie można doszukać się znamion przestępstw. Jeśli osoby prawne będą miały obowiązek ustalenia moich danych osobowych to to zrobią bez problemów – pytanie : tylko w jakim celu ???? 😉

  1. YZX

   Panie Mazur ! Użył pan wyrazenia „osoby prawne”.Mam prośbę – czy może pan wymienić te osoby.
   W czasach socjalizmu naukowego często używano pojecia osoby fizyczne i osoby prawne. Teraz mam klopot z ustaleniem osob prawnych.

 11. Skoro mamy 25 lat wolności, to w niczym nie zaszkodzi jawność. Aby polemika była jeszcze lepsza proszę o ocenę tego zdania: “Ustrój samorządowy jest dobry, brakuje jedynie prawidłowego finansowania.”. Moim zdaniem te słowa są tak absurdalne jak wyrażenie: samochód jest dobry, tylko silnik nie działa.

 12. xyz

  Pani Marto, fotki z cyklu „z kim popadnie” można sobie strzelić w Gabinetach Figur Woskowych. Polecam 🙂

 13. romeczek

  wazne, ze fota z bigosowym wujem – starym kamratem z WSI trzasnieta na pamiatke

 14. uczestnik

  o widać że redaktor był w ścisłym gronie mm, widać tęsknotę za minionym beztroskim bezpowrotnym czasem.., a czy szanowny redaktor nie wie że oprócz mm była na tym spotkaniu całkiem spora grupa Gołdapian ?

 15. xyz

  do uczestnika:
  Może i gołdapianie tam byli, ale nikt nie strzelił foci „z kim popadnie” 🙂 a co najważniejsze tylko MM miał tam coś do powiedzenia, bo i z mikrofonem trzasnął sobie sweet-focię 🙂