Gołdap uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych

IMG_80341 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W przeddzień tego święta, 28 lutego 2015 r. odbyła się w konferencja edukacyjna na temat Żołnierzy Wyklętych związanych z okolicami Gołdapi zorganizowana przez: Harcerski Ruch Ochrony Środowiska im. Św. Franciszka z Asyżu, XI Gołdapską Drużynę Harcerzy Leśnych, Instytut Pamięci Narodowej oraz Starostwo Powiatowe w Gołdapi.

W sali widowiskowej gołdapskiego Domu Kultury zgromadziło się wielu gości, a co najważniejsze – młodzież szkolna, albowiem to na młodym pokoleniu spoczywa obowiązek niedopuszczenia do zapomnienia o polskich bohaterach. A takimi właśnie byli Żołnierze Wyklęci, zwani też Niezłomnymi. Nie uznali oni końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Tortury, jakim został poddany rotmistrz Witold Pilecki przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, były tak okrutne, iż skomentował je jednym zdaniem: Oświęcim to była igraszka.

Oprócz gołdapskiej młodzieży w konferencji udział wzięli m.in.: starosta gołdapski Andrzej Ciołek, wicestarosta gołdapski Grażyna Senda, zastępca burmistrza Gołdapi Jacek Morzy, przewodniczący Rady Powiatu Leszek Retel, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pianka, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Grzegorz Klimaszewski, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Mirosława Równa, prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gołdapi Stanisław Miernik, ks. Czesław Król, o. Paweł Staruch, członkowie koła Powiatowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Gołdapi wraz z prezesem zarządu Mieczysławem Sztabińskim.

Spotkanie otworzyła wicestarosta gołdapski Grażyna Senda, która wspólnie z Dariuszem Morsztynem prowadziła konferencję. Starosta gołdapski Andrzej Ciołek w słowie wstępnym przypomniał o idei święta i o tym, jak ważna jest pamięć o bohaterach walczących o niepodległość Polski.

Ciekawą i niesłychanie poruszającą prelekcję o Żołnierzach Wyklętych wygłosił doktor Waldemar Brenda – naczelnik olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Z kolei o swoim dziadku Józefie Wierzbińskim wspominał Daniel Wierzbiński. Historia przez niego przedstawiona ukazuje, jak niezwykle splatają się ludzkie losy – co potwierdził Jarosław Witkowski – potomek rodzin żołnierzy, którym schronienia udzielił właśnie Józef Wierzbiński.

Dariusz Morsztyn opowiedział o projekcie „Ludzie Dzikich Mazur”, którego założeniem jest ocalenie od zapomnienia wyjątkowych osób związanych (historycznie lub teraźniejszością) z obszarem Dzikach Mazur.

Andrzej Życzkowski przedstawił projekt utworzenia w Gołdapi Historycznej Grupy Rekonstrukcyjnej Batalionu Wigry.

Podczas konferencji pieśni patriotyczne wykonał Marek Jurewicz oraz Norbert Dawidowski i Katarzyna Dominiuk. Za serca chwyciły pięknie zaśpiewane: Biały krzyż, O mój rozmarynie, Przybyli ułani, Idzie żołnierz borem, lasem, Ballada o rotmistrzu Pileckim, Rota.

Po konferencji uczestnicy udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie zapalili znicze ku pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy okazali pomoc przy współorganizacji konferencji: Andrzejowi Życzkowskiemu, Dariuszowi Morsztynowi, Waldemarowi Brendzie, Danielowi Wierzbińskiemu, Markowi Jurewiczowi, Norbertowi Dawidowskiemu, Katarzynie Dominiuk, dyrektor Domu Kultury Marcie Jurgiełan i pracownikom Domu Kultury.


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Gołdap uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych

  1. YZX

    Brawo organizatorzy.Bardzo duże brawa wszystkim ,ktorzy uczestniczyli w Uroczystości.
    Specjane podziekowanie młodzieży.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...